kosciol

Weselny konflikt pokoleń

Ślub to najpiękniejszy dzień w życiu każdego człowieka, związany z rozpoczęciem nowego etapu w życiu. Młoda Para przystępując do przygotowań najczęściej ma już wymarzoną wizję odnośnie organizacji ceremonii ślubnej i przyjęcia. Problemy pojawiają się jednak, kiedy ich wyobrażenia znacząco różnią się od planów rodziców i innych członków rodziny. Podpowiadamy, co staje się najczęstszym źródłem konfliktów w temacie ślubu i w jaki sposób dojść do porozumienia.

Powszechnymi punktami spornymi są przede wszystkim sprawy związane z wielkością wesela oraz serwowanym na nim menu. Większość rodziców, szczególnie jeśli ich dziecko jest jedynakiem, pragnie wystawnego wesela z dużą ilością tradycyjnego, polskiego jedzenia. Tymczasem młodzi ludzie przystępując do sakramentu małżeństwa coraz częściej stawiają na oryginalność nie tylko pod względem liczby gości, ale także serwowanych dań. Na ślub i wesele zapraszają jedynie najbliższą rodzinę i znajomych, z którymi utrzymują bardzo dobre, bliskie relacje. Swoją decyzję tłumaczą tym, że ten szczególny dzień pragną spędzić tylko w gronie najbliższych im osób. Niepodważalnym argumentem jest również fakt, iż kameralne przyjęcie pozawala znacznie zredukować koszty, w związku z czym środki można przeznaczyć na przykład na inne atrakcje dla gości, takie jak na przykład wyszukane menu, pokaz fajerwerków czy pokaz barmański.

urzadTradycją jest organizowanie ceremonii ślubnej w kościele Panny Młodej, jednak nierzadko przyszli nowożeńcy decydują się na zmianę świątyni, która może być związana z wyborem sali i jej lokalizacją. Zmiana miejsca zawarcia sakramentu małżeństwa ma często ułatwić gościom dojazd. Staje się to częstym źródłem konfliktu z rodzicami, dla których tradycja jest często stawiana na pierwszym miejscu w takich kwestiach.

Rodzicom oraz dziadkom często nie podoba się także wybór orkiestry, która zagrać ma na weselu ich dzieci lub wnuków. Szczególne kontrowersje budzi także wybór DJ’a, który zastąpić ma tradycyjny zespół z klawiszami, gitarą i saksofonem, ponieważ uchodzi to za niedopuszczalne i niezgodne z przyjętą konwencją. Obiektem sporu jest także rodzaj granej na weselu muzyki – rodzice preferują zazwyczaj klasyczne przeboje sprzed lat, będące odzwierciedleniem ich młodości, całkowicie lekceważąc muzykę, której słuchać mogą ich dzieci. Kompromisem w tej sprawie jest taki dobór muzyki, który zadowoli wszystkie grupy wiekowe gości. Tradycyjne ballady mogą przeplatać się z nowoczesnymi przebojami, przy których z pewnością wszyscy będą się doskonale bawili.

Bliscy nie rzadko także chcą mieć wpływ na to, jak ubrana będzie przyszła Para Młoda. Wybór sukienki, jej kroju, fasonu i dodatków… Każda kobieta w rodzinie ma własne wyobrażenie na ten temat. Inny gust może mieć kandydatka na żonę i jej mama oraz przyszła teściowa. Kartę przetargową stanowi w tym przypadku pomoc finansowa, której członkowie rodziny udzielają nowożeńcom. W ich opinii daje im to możliwość przejęcia kontroli nad organizacją całej uroczystości, nawet jeśli jest ona niezgodna z marzeniami głównych zainteresowanych. Jak zatem zareagować powinna Para Młoda, by nie urazić rodziny, a jednocześnie choć w pewnej mierze uwolnić się spod jej wpływu?

weselePrzede wszystkim należy ograniczyć negatywne emocje. Kłótnie, wzajemne pretensje i upieranie się przy swoim stanowisku nie sprawią, że dzień ślubu będzie tym wyjątkowym i jedynym w swoim rodzaju. Jak we wszystkich sprawach, także i tutaj konieczne jest wypracowanie odpowiedniego kompromisu, który sprawi, że wszyscy będą zadowoleni. Przygotowując się do rozmowy warto sporządzić sobie listę argumentów, które pozwolą złagodzić reakcje rodziny, a jednocześnie nie dadzą im odczuć, że liczą się tylko pieniądze, a nie ich indywidualna opinia.

Najlepszym rozwiązaniem jest wybór klasycznej wersji ślubu, zgodnej z tradycją, ale jednocześnie wzbogacenie jej nieco bardziej nowoczesnymi zwyczajami czy potrawami. Z pewnością skorzystają na tym także goście, którym da się prawo wyboru. Rodziców powinno przekonać to, że wszystkie dodatkowe atrakcje opłacone zostaną przez nowożeńców. Napiętą atmosferę rozluźni także zaangażowanie członków rodziny do przygotowań, dzięki czemu poczują się oni potrzebni, a ich wkład zostanie doceniony. Nieco bardziej problematyczna jest lista gości oraz wybór sukni ślubnej i garnituru. W tym aspekcie decydujący głos powinni mieć Państwo Młodzi, ponieważ ślub ma być ich wymarzonym dniem, w którym powinni czuć się komfortowo, spędzając go z ludźmi, na których najbardziej im zależy, bez względu na przyjęte przez innych konwenanse.

Organizacja wesela finansowanego wspólnie z członkami rodziny może być bardzo problematyczna i stać się przyczyną pokoleniowych konfliktów. Nie warto jednak rezygnować z pokojowych metod ich rozwiązywania i podejmowania próby znalezienia kompromisu. Tylko takie rozładowanie napiętej atmosfery sprawi, że w najbardziej oczekiwanym dniu nikt nie będzie już pamiętał o odbytych sprzeczkach i wszyscy wspólnie będą cieszyć się szczęściem Pary Młodej.