plan

Weselny budżet – jak go zaplanować?

Ceremonia ślubu i towarzyszące mu wesele to wyjątkowy i niezapomniany moment w życiu każdej pary. Wspólne rozpisywanie budżetu może wydawać się mało romantyczne, jednak właściwe przygotowanie się i staranne zaplanowanie tego wydarzenia pozwoli uniknąć niepotrzebnego stresu i nieprzyjemnych zaskoczeń.

W jaki sposób wykonać pierwsze kroki podczas planowania? Przede wszystkim warto postawić na otwartość w komunikacji z partnerem. Dobrze jest upewnić się co do wzajemnych potrzeb i oczekiwań. Zdecydowanie najlepsze rozwiązanie to wypowiadanie wszystkiego wprost. Ślub i wesele to wyjątkowy moment, dlatego ich zorganizowanie wymaga szczególnego podejścia. Choć zadanie może wydawać się trudne, im więcej szczegółów uwzględni się podczas planowania, tym większą satysfakcję przyniesie zorganizowane wydarzenie.

detaleDuża uroczystość i spektakularne atrakcje mogą okazać się zbyt krępujące. Z drugiej strony, nadmierna oszczędność również może być źle odebrana i stanowić przyczynę nieporozumień. Wzajemne i swobodne porozumienie – omówienie wszystkich elementów ślubu i wesela pozwoli uniknąć tego typu kłopotów. Finanse to wrażliwa kwestia, dlatego lepiej dać sobie odpowiednio dużo czasu na szczegółowe przedyskutowanie planu i uzgodnienie detali. Dobrym pomysłem na tym etapie jest zorientowanie się jakiej pomocy – o ile jest potrzebna – mogę udzielić rodziny obojga partnerów, a także wstępne omówienie wzajemnego podziału kosztów.

Co dokładnie uwzględnić na etapie planowania ślubu i wesela? Warto zacząć od ustalenia wysokości opłat, które należy uregulować w urzędach i kościele – na przykład kosztów dekoracji czy występu organisty. Budżet powinien w dalszej kolejności uwzględniać wydatki związane z lokalem, w którym ma się odbyć wesele. Tu na wymaganą kwotę wpływ będzie miała liczba gości. Pod uwagę powinno się wziąć wziąć kwestie takie jak: lokalizacja, wielkość lokalu, ilość oraz rodzaj potraw i napojów, alkohol, dekoracje, oprawa muzyczna czy animacja oraz ślubny tort.

glownaKolejne elementy, które powinien uwzględniać dobrze zaplanowany budżet weselny to m.in.: stroje weselne, obrączki ślubne oraz biżuteria, usługi takie jak fotograf i kamerzysta ślubny, oprawa florystyczna, kierowca weselny, zaproszenia, fryzura i makijaż, sztuczne ognie i dodatkowe atrakcje. Dużym ułatwieniem podczas tworzenia ślubnego kosztorysu może być określenie procentowego podziału wydatków. Największa część budżetu jest zazwyczaj poświęcana na zabawę weselną – przygotowanie lokalu, gastronomię i wszystkie atrakcje. Na tę część całej ceremonii przeznacza się nawet 50% całego budżetu. Najważniejsze usługi ślubne (fotograf i kamerzysta, kwiaty, kierowca i pojazd, organista i zespół weselny) mogą zajmować około 20-35% wydatków. Pozostałe koszta, związane na przykład z zaproszeniami ślubnymi czy podróżą poślubną to kolejne 15-20% budżetu.

W czasie planowania ślubu i wesela celem powinno być ustalenie wspólnych priorytetów. Jeśli finanse są ograniczone, lepiej zrezygnować z mniej potrzebnych elementów ceremonii i przeznaczyć większą ilość pieniędzy na najważniejsze, wspólnie ustalone kwestie. Na etapie organizacji warto również zadbać o terminarz płatności – czyli na przykład wymagane zaliczki czy wpłaty, które muszą zostać zrealizowane z określoną datą.

W przypadku gdy szczegółowe zaplanowanie lub zorganizowanie ślubu i wesela wydaje się być zbyt czasochłonne lub trudne, istnieje możliwość skorzystania z usług profesjonalistów, którzy opracują dokładny i uwzględniający potrzeby Pary Młodej plan. Takie rozwiązanie pozwoli poświęcić uwagę na dopracowanie szczegółów całego wydarzenia, bez zaprzątania sobie myśli większością typowych obowiązków.