W jakich butach do ołtarza?

Buty są mniej zauważalnym, ale niezwykle istotnym elementem stroju Pary Młodej. Dobór odpowiednich pantofli jest bardzo trudną decyzją, zarówno w przypadku Panny Młodej, jak i Pana Młodego. Nie jest powiedziane, że ślubne muszą być nudne. Wiele Par decyduje się na odważne kolory.

Buty Panny MłodejKlasycznym dodatkiem do stroju Panny Młodej są buty białe lub w kolorze ecru (dopasowane do koloru sukni ślubnej). Pełne buty zapewnią kobiecie komfort, jednak gdy ślub przypada na szczególnie ciepłe dni warto pokusić się o czółenka bez palców. Istnieje co prawda przesąd mówiącym o tym, że widoczne czubki palców bądź odkryte pięty wróżą nieszczęście. Jest on jednak mało popularny i na pewno nie do końca zgodny z trendami, więc wiele osób nie przywiązuje się do tych słów. Kolejnym przesądem z kategorii butów ślubnych jest ten mówiący o tym, że buty Panny Młodej powinny przed założeniem stać na parapecie co najmniej jeden dzień. Dlaczego? Aby szczęście zdążyło „w nie wejść”. Również Pan Młody odgrywa ważną rolę podczas zakładania butów. Według kolejnego przesądu powinien on pomóc przyszłej żonie przy ubieraniu i włożyć przy tym do buta pieniążek, by zagwarantować małżeństwu dostatek.

Ślubne buty czerwone

W starożytnym Egipcie przyszły teść przekazywał Panu Młodemu sandał swojej córki jako symbol wskazujący, że od tej pory dziewczyna należy do niego. Buty ślubne współczesnej Panny Młodej nie są już symbolem posłuszeństwa mężowi, ale przede wszystkim są stworzone dla jej przyjemności i komfortu. W związku z tym, jeśli kobieta nie jest przyzwyczajona do szpilek, nie powinna ich zakładać w dniu ślubu. Narazi się wtedy na jeszcze większy stres i brak komfortu. Na polskim rynku są dostępne płaskie, piękne obuwie na małym obcasie, który zapewnia wygodę. Można w nich przetańczyć całą noc. Alternatywą są także płaskie buty. Sprawdzą się w szczególności, kiedy Panna Młoda ma problemy z chodzeniem w szpilkach albo kiedy Pan Młody nie jest bardzo wysoki. Warto pomyśleć o kolorowych pantoflach, które ostatnio są modne wśród Panien Młodych – dodają strojowi ślubnemu wyjątkowego charakteru.

Buty Pary Młodej koloroweW przypadku Pana Młodego sytuacja jest zdecydowanie mniej skomplikowana. Buty odpowiednie do ślubu to eleganckie pantofle, dopasowane do całości stroju, najczęściej czarne. Ważne, by buty zapewniały komfort noszenia, dlatego Pan Młody nie powinien zapomnieć o ich odpowiednim rozchodzeniu – tak, by w dniu ślubu czuć się w nich pewnie. Jeżeli Para Młoda obdarzona jest wyjątkowym poczuciem humoru, Pan Młody może postawić na kolorowe skarpetki (dopasowane do koloru butów Panny Młodej, jeśli ona zdecydowała się na kolor). Taki zestaw pięknie się prezentuje na fotografiach ślubnych.

Niegdyś uważano, że buty mają silny związek z bogactwem i szczęściem małżonków. Pierwotnie buty rzucane były w Parę Młodą jako symbol pomyślności i obrony przed złymi mocami. Na szczęście zwyczaj ten odszedł w zapomnienie, pozostał jedynie ślad, kiedy stare buty czasami przywiązuje się do tylnego zderzaka ślubnego pojazdu.