Upominki dla gości weselnych

Niesamowita tradycja obdarowywania gości weselnych upominkami, praktykowana na Zachodzie, ma w Polsce coraz więcej sympatyków. W ten sposób Młoda Para okazuje wdzięczność za przybycie na uroczystość, razem spędzone chwile, otrzymane prezenty i życzenia.

Zwyczaj wręczania upominków ma bogatą tradycję. Źródła podają, że pierwsze bomboniery (bo tak nazywa się prezenty dla gości weselnych) powstały we Włoszech i Francji i były popularne zwłaszcza wśród arystokracji. Wyrabiano je z metali szlachetnych, fajansu, porcelany, zdobiąc dekoracją malowaną lub reliefową. W ozdobnych pudełeczkach umieszczano kostki cukru, które w XVIII w. były towarem luksusowym ze względu na wysoką cenę. Z czasem, gdy ceny cukru zaczęły znacznie spadać, rozpoczęto wyrabiać – popularne do dnia dzisiejszego – migdały pokryte warstwą lukru. Ich słodko-gorzki smak ma odzwierciedlać smak życia, w którym dobre chwile mieszają się ze złymi. Według tradycji w podziękowaniu powinno znaleźć się 5 migdałów, które mają oznaczać: bogactwo, szczęście, płodność, zdrowie oraz długowieczność.

20131501110030_KopiowanieAktualnie większość Par Młodych nie zastanawia się, czy dawać drobne upominki gościom, ale jakie to powinny prezenty być. Pamiątki w postaci kawałka tortu, ciasta czy butelki weselnego alkoholu to już przeszłość. Aktualnie należy dziękować gościom w bardziej wyrafinowany sposób. Najczęstszym wyborem są słodycze. W tej roli dobrze sprawdzają się trufle i czekoladki. Można także uraczyć gości suszonymi owocami – będą znakomitym dodatkiem do jesiennego ślubu. Słodkie podarunki należy zapakować w malutkie, tiulowe woreczki lub wytworne pudełeczka. Równie interesującą, a równocześnie bardzo praktyczną, niespodzianką będzie herbata bądź kawa. Ten prezent w wyjątkowy sposób urozmaici gościom chwile podczas oglądania ślubnych fotografii. Istnieje także możliwość obdarowania gości bardziej trwałymi prezentami. Można wybrać szklane lub porcelanowe figurki, które będą stanowiły pamiątkę przez długie lata.

Ciekawym rozwiązaniem są prezenty, w wykonaniu których Para Młoda ma swój udział – są bardzo osobiste, gdyż rzeczy zrobione samodzielnie to upominki prosto z serca. I tak atrakcyjnym sposobem obdarowywania gości jest mała buteleczka z alkoholem, oczywiście własnego wyrobu. W takim przypadku na butelkę można nakleić karteczkę ze zdjęciem Młodej Pary i datą ślubu lub podziękowania za przybycie. Można również pokusić się o przygotowanie konfitury i zapakowanie jej w ozdobny słoiczek. Doskonałym wyborem będą też ciasteczka własnego wypieku z wróżbą. Sposobów na obdarowanie gości jest wiele. Należy jednak w ferworze poszukiwań perfekcyjnego prezentu dla gości, pomyśleć również o najmłodszych – jeśli znajdą się pośród zaproszonych osób. Garść słodyczy to zawsze doskonałe rozwiązanie, które ucieszy każdą pociechę.

Tak jak metod na obdarowywanie gości jest dużo, tak wiele jest stosownych chwil na przekazanie prezentów. Jednym ze sposobów jest położenie wielkiego kosza z upominkami tuż przy wejściu na salę weselną, aby każdy z gości dostał go przy przywitaniu. Najbardziej uniwersalne wydaje się być ustawienie podarunków na stołach weselnych, tuż przy talerzykach. Istnieje także możliwość obdarowania gości przy pożegnaniu i tym samym podziękowania za przybycie. Wręczanie prezentów gościom weselnym jest miłym gestem, który na pewno ucieszy każdego gościa i w niezwykły sposób upamiętni ślub i wesele.