transport

Transport gości weselnych – jak zorganizować?

Organizujesz wesele i stajesz przed problemem, jakim jest transport gości weselnych. Niezależnie od tego, czy będzie to kameralne spotkanie w gronie najbliższych, czy wielkie przyjęcie, jest to kwestia, którą najlepiej jest przemyśleć już podczas potwierdzenia przybycia weselników. Lepiej jest wynająć autobus czy pozwolić gościom na transport własny? Rozwiewamy wątpliwości poniżej.

Dobra organizacja kluczem udanego transportu

Pierwszym krokiem, który powinieneś wykonać, aby dobrze zaplanować transport weselny, jest zorientowanie się, czym Twoi goście dotrą na miejsce. Po potwierdzeniu swojego przybycia i zamknięciu listy, spytaj każdego z osobna, jak dostanie się na wesele. Niektórzy zapewne przyjadą autem, inni pociągiem, a ktoś, kto będzie mieszkał w pobliżu, nawet rowerem. Dopiero później możesz zacząć myśleć nad tym, jak przetransportować gości z sali weselnej do hotelu. Tutaj również pomocnym będzie pytanie każdego z osobna, czy będzie jakiegoś transportu potrzebował, czy może nie zorganizuje go sobie sam. Jednak mimo wszystko lepiej jest zawsze zakładać, że osób, które się zgodzą, będzie więcej niż rzeczywiście się zadeklarowało. Trzeba pamiętać, że to jednak nadal wesele – czyli zabawa, która może ponieść, a plany lubią się zmieniać. Transport po weselu często przysparza problemów pod tytułem „czy powinienem coś wynająć?”. Oczywiście, odpowiedź na to pytanie w dużej mierze zależy od tego, jak liczna będzie grupa weselników. Później pojawi się kolejne, dotyczące już konkretnego sprzętu, jaki powinno się wypożyczyć. Poniżej przedstawiamy możliwe opcje.

Co wybrać – bus, taxi czy może dojazd we własnym zakresie?

Tak jak zostało wspomniane wcześniej, wszystko zależy od wielkości Twojego przyjęcia. Jeśli planujesz skromne wesele w gronie najbliższych, prawdopodobnie nie będziesz musiał martwić się transportem – dobrą opcją będzie tutaj taksówka lub uber. Te rozwiązania sprawią, że każdy uczestnik zabawy dotrze do swojego domu w momencie, który uzna za właściwy. Jednak jeśli będzie to impreza, na której weselników liczyć się będzie w setkach, wtedy transport musi być jak najlepiej zorganizowany. Najbardziej opłacać się będzie autobus – wynajęty na dzień wesela, którym spokojnie odwieźć można większą grupę osób. W niektórych miastach taką opcję oferuje nawet MPK, więc nie trzeba daleko szukać. Jeśli Twoi goście są gotowi zrezygnować z alkoholu podczas zabawy, sprawdzi się także przejazd autami prywatnymi.

Ważnym aspektem, który należy poruszyć podczas organizowania transportu weselnego, są koszta. Wynajęcie autobusu byłoby dodatkowym obowiązkiem finansowym Pary Młodej – to oni są odpowiedzialni za to, by dopilnować, że bus stawi się na miejscu o wyznaczonej porze, a kierowca dostanie ustaloną wcześniej zapłatę. W przypadku pozostałych transportów – Uber, samochód prywatny, rower czy pociąg – tę opłatę ponoszą goście, a zatem użytkownicy wymienionych pojazdów. Pod uwagę warto wziąć jednak to, w jakiej odległości od sali położony jest hotel lub mieszkanie zaproszonych weselników. Jeśli w niewielkiej, można urządzić spacer w drodze powrotnej, oszczędzając przy tym pieniądze i dodatkowo się dotleniając.

Jak widać, transport weselny nie ogranicza się do jednej opcji, a pozwala na szeroki wybór według własnego uznania. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim swoje możliwości finansowe, a także liczebność gości podczas przyjęcia. To, gdzie znajduje się sala, również ma duże znaczenie – wieczorny spacer do hotelu może być alternatywą zamawiania dodatkowego pojazdu.