Zabawy weselne

Tradycyjne zabawy weselne

Wesele jest typem uroczystości, na której bez wątpienia nie może zabraknąć różnego rodzaju zabaw – stały się one jego integralną częścią. Zapewniając dużo radości i śmiechu, sprawiają, że ten wyjątkowy dzień jeszcze bardziej zapada w pamięć.

Intergracja na weseluZabawy weselne, angażując zazwyczaj niemal wszystkich gości od tych najstarszych po najmłodszych, pozwalają na prawdziwą integrację rodzin i przyjaciół Młodej Pary w wesołej atmosferze tak wyjątkowej chwili. Prowadzone przez wodzireja zabawy nadają uroczystości specyficznego charakteru. Oto kilka przykładów najbardziej znanych i lubianych przez gości weselnych gier.

Bez wątpienia jedną z najpopularniejszych jest zabawa w pociąg. Piosenkę „Jedzie pociąg z daleka” zna chyba każdy. Wodzirej zachęca wszystkich uczestników do zabawy ustawiając ich w szeregu niczym w wagonikach. Im więcej osób, tym lepsza jest zabawa. Taneczny korowód mijając gości nieuczestniczących w zabawie, zachęca ich by się do nich dołączyli. Maszynistką z reguły jest Panna Młoda. Pociąg dojeżdża do kolejnych stacji meldowanych przez wodzireja. Każda z nich to zazwyczaj inny kraj, w którym goście muszą odtańczyć charakterystyczny dla niego taniec. Przykładowymi stacjami są Francja, gdzie goście tańczą kankana bądź kaczuchy, Rosja – kazaczok, Wiedeń – walc, Madryt – corrida, Praga – poleczka. Na końcu trasy pociągu znajduje się zazwyczaj Warszawa, w której goście obowiązkowo muszą zatańczyć poloneza. Jest to jedna z tych zabaw, która angażując tak dużą ilość osób, pozwala im się lepiej poznać i zintegrować.

Zabawa w krzesłaInną równie popularną zabawą są tak zwane gorące krzesła. Gra polega na ustawieniu dwóch rzędów siedzeń, odwróconych do siebie tyłem. Jej istotą jest fakt, że zawsze jest o jedno krzesło mniej niż uczestników. Goście spacerują wokół krzeseł do momentu aż muzyka przestanie grać, wtedy każdy zajmuje to znajdujące się najbliżej niego. Osoba, która nie zdążyła usiąść na żadnym z krzeseł, odpada z gry. Inna wersja zakłada, że uczestnicy siadają na krześle dopiero w momencie, gdy znajdą wyznaczony przez wodzireja przedmiot.

Wiele uśmiechu dostarczy z pewnością zabawa w fanty. Jej uczestnicy – zazwyczaj od 5 do 10 osób – mają za zadanie przynieść w wyznaczone miejsce fanty wymienione przez prowadzącego zabawę. Zadanie to nie zawsze należy do najłatwiejszych, a to ze względu na to, że fantem może być dosłownie wszystko, co w danej chwili przyjdzie prowadzącemu imprezę na myśl: zapałki, staniki, garnki, zegarki a nawet…. teściowa! Z gry odpadają kolejno osoby, które doniosą wymaganą rzecz (bądź osobę!) najpóźniej. Zabawa ta przez swoją dynamikę jest zazwyczaj niezwykle radosna i zabawna.

Sznurek i taniecSznurek i taniec – to kolejna z ulubionych zabaw weselników. Jak sama nazwa głosi elementem niezbędnym do jej przeprowadzenia jest sznurek, pod którym przechodzić będą roztańczone pary. Zadanie jest o tyle trudne, że poprzeczka z czasem będzie obniżana, a przejście przez nią tanecznym krokiem stanie się coraz trudniejsze. Pary które dotkną sznurka, bądź przewrócą się tracąc równowagę, odpadają z gry. Zabawa ta jest niezwykle przyjemna i wesoła.

Bardzo popularną weselną zabawą jest również przywołujący wspomnienia szkolnych dyskotek taniec na gazecie. Uczestniczą w niej pary, których zadaniem jest taniec na dużym formacie papieru. Z gry odpadają ci, którzy wypadną poza swój kawałek. Dla utrudnienia wraz z trwaniem zabawy, format gazety co jakiś czas zostaje zmniejszony. Zabawa trwa, dopóki na parkiecie nie pozostanie jedna, zwycięska para.

Istnieje naprawdę wiele zabaw, które niezmiennie od wielu lat radują wszystkich uczestników wesela. Trzeba pamiętać, że zabawa i zadowolenie zaproszonych gości stanowią bardzo ważne elementy wesela, wpływające na całokształt uroczystości.