suknia ślubna

Suknia ślubna – długa czy krótka?

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej kobiety. W tym dniu każda Panna Młoda chce wyglądać zjawiskowo. Najistotniejszym elementem w całej stylizacji ślubnej jest odpowiednio dobrana suknia ślubna. Poszukiwania idealnej kreacji zazwyczaj zaczyna się już kilka miesięcy przed planowaną datą uroczystości. Coraz więcej kobiet staje przed dylematem, jaką suknię wybrać – krótką, sięgającą do kolan lub połowy uda czy długą, aż do ziemi. 

długa suknia ślubna Większość pań, ze względu na tradycję wybiera długie suknie ślubne sięgające do ziemi. Bogato zdobiona i rozłożysta kreacja, niekiedy z trenem to marzenie wielu kobiet jeszcze z czasów dzieciństwa. W takiej kreacji od razu widać, która z pań jest tą najważniejszą. Dodatkowo długa suknia zasłaniająca nogi jest bardziej odpowiednia na ślub kościelny, gdzie zazwyczaj należy ubrać się skromnie i nie odsłaniać za dużo ciała. Taka kreacja sprawdzi się także, kiedy Panna Młoda chce ukryć mankamenty swojej figury. Odpowiednio dobrany model potrafi wyeksponować atuty sylwetki i ukryć to co potrzeba, a dodatkowo wydłużyć sylwetkę. Suknia do ziemi idealnie sprawdzi się także w chłodniejszych miesiącach. Niestety bogate, długie suknie ślubne to kosztowne kreacje na jeden wieczór. Czasem można je odsprzedać innej dziewczynie po niższej cenie. Często jest to jednak niemożliwe, ponieważ w trakcie wesela taka kreacja się brudzi i drze od dołu.

krótka sukienkaAlternatywą dla tradycyjnych sukien, sięgających do ziemi są krótkie sukienki. Salony sukien ślubnych mają w swojej ofercie coraz więcej takich kreacji o długości midi, do kolan, do połowy ud lub o krótkim przodzie i dłuższym tyle. Największym atutem krótszej sukni jest wygoda. Łatwo można je założyć i ściągnąć, nie krępują ruchów w czasie chodzenia czy tańca. Panna Młoda wygląda w niej młodziej i bardziej dziewczęco, a także zgrabniej się porusza. Dodatkowym atutem jest koszt takiej kreacji. Ze względu na mniejsze zużycie materiałów są one dużo tańsze. Krótsza sukienka ślubna to również idealne rozwiązanie dla Panny Młodej, która bierze ślub w letnich miesiącach. W upalny dzień na pewno będzie bardziej komfortowo bez długich warstw materiału i ciasnego gorsetu. Kolejną zaletą jest to, że taka sukienka może być wykorzystana ponownie na inną okazję, dzięki czemu nie jest to jednorazowy wydatek. Wiele Panien Młodych obawia się, że w krótkiej sukni będzie wyglądać nieodpowiednio i zbyt wyzywająco. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które są skromne i eleganckie, idealnie pasujące na ślub. Należy jednak pamiętać, że decydując się na takie kreacje trzeba mieć nienaganną figurę i zgrabne nogi. Taka długość wyeksponuje wszystkie minusy figury. Biorąc ślub kościelny warto także zaczerpnąć informacji, jak widziane są takie krótsze suknie w oczach księdza, aby uniknąć potem nieprzyjemnych komentarzy.

Wybór odpowiedniej sukni ślubnej to ciężkie zadanie dla każdej przyszłej Panny Młodej. Najważniejsze jest to, aby czuła się ona w niej komfortowo i wygodnie, bez względu na jaką długość się zdecyduje. Istotny jest także dobór odcienia i rodzaju materiału, a także dobór odpowiednich dodatków takich jak buty, biżuteria, welon, wianek czy bukiet ślubny. Suknia ślubna ma przypaść do gustu przede wszystkim Pannie Młodej, która razem z Panem Młodym jest najważniejsza w tym dniu.