slubwplenerze

Ślub w plenerze – jak go zorganizować?

Sezon weselny zaczął się już na dobre, a piękna pogoda kusi do organizowania przyjęć na otwartej przestrzeni. Nic więc dziwnego, że coraz bardziej popularne stają się także śluby plenerowe. Jeżeli ktoś chce, aby ten szczególny dzień był absolutnie wyjątkowy i oryginalny, warto zdecydować się na takie rozwiązanie. Jak w praktyce wygląda organizacja takiego wydarzenia?

Ślub w plenerze a formalności

slub w plenerzeModa na śluby w plenerze przyszła do Polski ze Stanów Zjednoczonych, jednak dopiero od 2015 roku weszły w życie regulacje prawne związane z tym tematem. Warto wiedzieć, jakie wymogi wiążą się z tą niekonwencjonalną metodą zawierania małżeństwa. Na początku trzeba określić, czy chce się wziąć ślub cywilny czy/i kościelny. W przypadku tego pierwszego o zgodę należy wystąpić do Urzędu Stanu Cywilnego, w drugim – do proboszcza parafii, do której należy Młoda Para. Do kosztów ceremonii cywilnej powinno doliczyć się również ustawowe 1000 złotych za składanie przysięgi poza urzędem. Oczywiście dużo zależy od pracownika, który może odmówić udzielenia ślubu w takiej formie bez podania konkretnego powodu, jednak nie są to częste praktyki. Nieco trudniej sprawa ma się w przypadku sakramentu kościelnego – tu wiele zależy od dobrej argumentacji Młodej Pary, mówiącej na przykład o wyjątkowości danego miejsca. Ksiądz musi wydać bowiem tak zwaną “licencję” na ślub poza kościołem.

Jak zorganizować ślub plenerowy?

Wybór miejsca nie powinien być kwestią przypadkową, a związaną z pewną symboliką lub po prostu ładnym otoczeniem. Warto jednak wziąć pod uwagę kilka okoliczności, jeśli marzy się o naprawdę udanym ślubie plenerowym. Po pierwsze: pogoda bywa zmienną. Plaża, morze, szum fal… To piękna wizja, jednak wszystko może zepsuć deszcz. Dlatego warto pomyśleć o rezerwacji namiotu rozstawionego w razie niepogody. Kolejnym ważnym aspektem jest liczba gości – to do niej powinien być dopasowany rozmiar zadaszonej przestrzeni, liczba krzeseł. Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że być może na ceremonię przyjdą także osoby, które nie dostały bezpośrednio zaproszenia, ale chcą uczestniczyć w tym wyjątkowym dla Młodej Pary dniu. Alternatywą jest wybranie lokalu, który oferuje nie tylko organizację wesel, lecz także zawieranie związków małżeńskich na jego terenie.

O czym jeszcze koniecznie trzeba pamiętać?

slub plenerowyPo pierwsze należy uważnie słuchać zaleceń urzędnika lub księdza, bowiem przy organizacji takiego ślubu istnieją pewne wymogi, których nie można pominąć. Koniecznie trzeba także sprawdzić, czy ewentualny namiot zmieści się w miejscu ślubu. Jeśli w uroczystości uczestniczyć będzie duża liczba gości, warto pomyśleć o podeście zapewniającym dobrą widoczność. Nie można także zapomnieć o odpowiednim nagłośnieniu i oświetleniu. Fundamentalną sprawą jest również powiadomienie gości, że ceremonia będzie miała niekonwencjonalny charakter.

Decydując się na ślub plenerowy, należy pamiętać, że jego organizacja wymaga poświęcenia nieco większej ilości czasu niż w przypadku tradycyjnej uroczystości, Dobrze jest zrobić sobie listę czynności, o których nie można zapomnieć, aby mieć pewność, że wszystko w dniu uroczystości będzie dopięte na ostatni guzik. Wówczas nie pozostaje nic innego, jak w pełni cieszyć się najpiękniejszym dniem swojego życia w niecodziennym otoczeniu.