slub cywilny

Ślub cywilny – uroczysty i wyjątkowy

Na ślub cywilny z różnych powodów decyduje się coraz więcej par, a mimo to ceremonia w budynku Urzędu Stanu Cywilnego wciąż kojarzona jest z mało uroczystym charakterem. To bardzo błędne postrzeganie, ponieważ istnieje wiele sposobów na to, by ubogacić ten niezwykle ważny w Waszym życiu moment. Przeczytajcie, w jaki sposób zaplanować ten dzień, aby był nie tylko udany, ale i wyjątkowy.

Od czego zacząć?

slub w USCPlanując ślub cywilny należy zacząć od najważniejszego, czyli daty zaślubin. Wybierając termin warto zwrócić się do urzędu wcześniej niż w ustawowym czasie 31 dni – dotyczy to zwłaszcza sezonu letniego (od czerwca do września). Jeżeli dana data jest dla Was istotna, bo na przykład tego dnia się poznaliście, a w Waszym urzędzie nie ma już wolnych miejsc, spróbujcie w innej placówce – od niedawna jest to możliwe. Jest to również dogodna alternatywa dla wszystkich, których lokalna sala USC’u z różnych powodów nie satysfakcjonuje, wówczas wystarczy wybrać inną placówkę i tam dokonać formalności. Wszystkie potrzebne dokumenty można złożyć u danego urzędnika już w trakcie pierwszej wizyty, w przypadku panny i kawalera wystarczą dowody osobiste i skrócone akty urodzenia. W pozostałych przypadkach np. wdowców, rozwodników i osób niepełnoletnich, należy się zapoznać ze specjalnie dedykowanymi listami. Ponadto należy dołączyć oświadczenie, w którym określi się nazwisko jakie przyjmie Panna Młoda, a następnie dzieci małżonków.

Jak uświetnić ceremonię?

Kiedy już dopełnicie wszelkich formalności, warto skupić się na uroczystości. Trwa ona o wiele krócej niż jej kościelny odpowiednik i może w swoim odbiorze być mniej uroczysta. Przy pomocy kilku zabiegów możecie jednak skutecznie zmienić jej charakter. Przede wszystkim obejrzyjcie salę i zastanówcie się, jak ją przystroić – nadadzą się do tego świeże kwiaty, świece, lampiony i wiele innych propozycji. Coraz więcej placówek przyzwala również na oprawę muzyczną wydarzenia. Od Was tylko zależy, czy zdecydujecie się np. na skrzypaczkę lub harfistkę. Pamiętajcie jednak, aby swoje plany skonsultować z odpowiednimi pracownikami urzędu, bowiem jest to miejsce publiczne i musicie mieć oficjalną zgodę na tego typu inicjatywy.

slub w plenerze

Ślub cywilny w plenerze

Uroczystość zorganizowana w pięknej, wybranej przez Młodych scenerii to coraz częściej praktykowane rozwiązanie, które chyba najbardziej zapada w pamięci wszystkich gości. Pozwala na bardzo dużą dowolność co do wyboru miejsca zaślubin – może to być ogród pełen kwiatów, zamek, polana z widokiem na góry, nadmorska plaża… Wszystko zależy od wizji przyszłych małżonków – to samo tyczy się dekoracji, o ile tylko będą pasować do plenerowego otoczenia. Trzeba jednak pamiętać, że organizacja tego typu uroczystości wymaga nieco więcej zachodu i formalności, które jednak warto przejść, jeśli marzy się o wyjątkowym ślubie cywilnym w niebanalnej scenerii.

Mimo, iż ślub cywilny kojarzy się na ogół z szybką i cichą uroczystością, wcale nie musi tak wyglądać. Wystarczy kilka modyfikacji i dobrej organizacji, aby nadać mu podniosłego, romantycznego charakteru. Warto podjąć takie kroki – w efekcie zyskamy nie tylko piękną i romantyczną uroczystość, ale także tło dla pięknych, klimatycznych ślubnych zdjęć.