weselnie

Savoir-vivre gościa weselnego

Ślub i wesele to radosna okazja do świętowania w gronie rodziny i znajomych. Dla Pary Młodej jest to bardzo ważny dzień w życiu. Otrzymując zaproszenie na ślub i przyjęcie po nim, warto zapoznać się jeszcze przed uroczystością z weselnym savoir-vivre, aby nie popełnić żadnej wpadki.

Pierwszą najważniejszą rzeczą jest potwierdzenie przybycia. Warto to zrobić jak najwcześniej, aby Para Młoda mogła zarezerwować konkretną liczbę noclegów, transportu i miejsc przy stole. Należy także poinformować czy przybędzie się z osobą towarzyszącą i nie zmieniać tej decyzji na parę dni przed uroczystością.

goscie weselniKolejną kwestią jest odpowiedni dobór kreacji. Ważne żeby była w dobrym guście oraz żeby nie przyciągała uwagi bardziej niż strój Pary Młodej. Dla panów najlepszym rozwiązaniem będzie garnitur lub eleganckie spodnie z marynarką i koszulą oraz dobrane pod to obuwie. Dżinsy, krótkie spodenki i sportowe buty lepiej zostawić na inną okazję. Garnitur powinien być dobrze skrojony, a koszula gładka, z naturalnej tkaniny. Panie w kwestii weselnego ubioru mają większy wybór. Należy jednak pamiętać, że ślub to uroczystość, na której należy wyglądać schludnie. Krótkie sukienki z dekoltem do pasa lub długie suknie balowe, zdobione cekinami i kryształkami zdecydowanie lepiej schować w szafie. Najlepszym pomysłem będzie klasyczna sukienka lub zestaw spódniczki i bluzki, w dowolnym kolorze, lecz z wyjątkiem bieli. Ten kolor zarezerwowany jest wyłącznie dla Panny Młodej. Powinno się także unikać czarnych kreacji, kojarzących się z żałobą, jednak w ostatnim czasie coraz więcej osób wybiera ubranie w ciemnych odcieniach. Jeżeli ślub odbywa się w kościele Panie powinny mieć zakryte ramiona, a Panowie nie powinni zdejmować marynarki na czas mszy.

zabawaWybierając się na wesele każdy chce podarować Nowożeńcom prezent. Niektóre Młode Pary przed ślubem udostępniają zaproszonym gościom listę rzeczy, które są im potrzebne. Nie ma wtedy obawy, że nie trafi się z prezentem lub powtórzy się on u innych osób. Często też otrzymując zaproszenie można na nim przeczytać, że jako prezent Młoda Para chciałaby otrzymać pieniądze, a zamiast kwiatów na przykład butelkę wina. Taką decyzję należy uszanować. Przyjmuje się, że każdy daje tyle pieniędzy na ile go stać. Jednak zazwyczaj para powinna włożyć do koperty około 400 zł. Inaczej wygląda to jeżeli jest się bardzo bliską rodziną lub rodzicami chrzestnymi. W takim wypadku zwyczajowo daje się ponad 1000 zł. Wybór prezentu lub wysokość kwoty nie ma być jednak zapłatą za zaproszenie, a gestem dla Nowożeńców.

W trakcie wesela należy pozostać do czasu wniesienia na salę tortu weselnego. Nie wypada wyjść przed północą, chyba że jest jakiś ważny powód. Należy pamiętać, że to Młoda Para jest najważniejsza i nie wolno popsuć im tego dnia. Trzeba także uszanować wszystkie ich prośby, nawet jeśli trudno je zaakceptować. Najważniejsza na weselu jest dobra zabawa, dlatego też najlepszym prezentem dla Nowożeńców będzie widok zadowolonych, tańczących i bawiących gości.