Save the date - ślubny zwyczaj

Save the date – nowy ślubny zwyczaj

Ślub to wyjątkowa uroczystość w życiu każdego człowieka, więc nie dziwi wcale,  że przyszli małżonkowie chcą, by dzień ten był wyjątkowy. Między innymi z tego powodu trendy ślubne wyrastają jak grzyby po deszczu. Co ciekawe wiele z nich zarówno tworzy romantyczny klimat, jak i pomaga w sprawnej organizacji wydarzenia. Takim właśnie trendem jest zwyczaj save the date – warto zapoznać się z nim bliżej!

Save the date – na czym polega ten zwyczaj?

Ten znany i praktykowany na zachodzie zwyczaj w wolnym tłumaczeniu oznacza “zarezerwuj datę” i tego właśnie się tyczy. Save the date nie jest jednak zaproszeniem na ślub, a jedynie zawiadamia (często nawet rok wcześniej!) o tym fakcie i dniu, w którym ma mieć on miejsce. Nie zawiera natomiast informacji o dokładnej godzinie czy miejscu ceremonii, ponieważ narzeczeni przeważnie ustalają je nieco później i właśnie te wiadomości zarezerwowane są dla zaproszenia. Warto natomiast zastanowić się wcześniej, komu wysłać save the date, ponieważ prośba o zarezerowanie daty wiąże się z intencją zaproszenia danej osoby na ślub – dlatego lista gości jest nam niezbędna.

Powody, dla których warto wysłać save the date

Jeżeli chcecie zorganizować ślub w piątek, kiedy można zaoszczędzić nawet 20% na kosztach, warto by goście wiedzieli o tym fakcie wcześniej i mogli zaplanować dzień wolny od pracy lub szkoły. Save the date warto wysłać, jeżeli spodziewamy się gości z zagranicy i rezerwacja przez nich hotelu i przelotu wymaga odpowiedniego wyprzedzenia. Kolejnym powodem może być organizowanie ślubu w jakiejś konkretnej dacie, która ma dla was znaczenie sentymentalne – na przykład pokrywa się z dniem, w którym się spotkaliście po raz pierwszy. Wysyłanie save the date przynosi także korzyści organizacyjne: daje pewność, że dany gość pojawi się w danym terminie, ponieważ znając datę waszego ślubu raczej nie zaplanuje na ten czas np. podróży.

Save the date w kreatywnej formie – pomysły

Jako że intencja zwyczaju save the date jest bardzo prosta, warto zatroszczyć się o to, aby przekazać komunikat w kreatywnej formie, która miło zaskoczy gości. Bardzo często ma on formę papierową – pocztówki, zakładki do książki, kartki z kalendarza lub Waszego zdjęcia z wkomponowaną w nie datą. Można również nakręcić krótki filmik lub stworzyć pokaz slajdów z komunikatem save the date, który wyślecie na adres mailowy gościa. Ciekawym rozwiązaniem jest wręczenie magnesu na lodówkę lub ciasteczka z wróżbą – w tym przypadku przepowiednia dotyczy dnia Waszego wesela. Jak widać sposobów jest wiele, więc z łatwością znajdziecie coś dla siebie.

Nie od dziś wiadomo, że ślub to jeden z najbardziej wyjątkowych dni w życiu i każdy chce spędzić go w gronie ważnych dla siebie osób. Zwyczaj save the date nie tylko pomoże upewnić się, że rodzina i przyjaciele dowiedzą się o weselu, ale zbuduje pełen radości klimat wesela w kreatywny sposób.