retusz-zdjęć

Retusz zdjęć ślubnych – jak zrobić to dobrze?

Praca fotografa nie kończy się w momencie wyłączenia sprzętu. Bardzo ważnym krokiem, w szczególności przy wykonywaniu ślubnych pamiątek, jest odpowiedni retusz. Dobrze zrobiony sprawi, że zdjęcia z wesela, czy sesji plenerowych będą przywoływać małżonkom same miłe wspomnienia przez wiele lat. 

Pierwszy krok – selekcja

Pierwszym krokiem, w czasie obróbki zdjęć ślubnych musi być odpowiednia selekcja. Wbrew pozorom, wcale nie jest to łatwe zadanie, w szczególności podczas pracy z fotografami z wesela, kiedy to trzeba wybrać kilkadziesiąt, lub też kilkaset ujęć, spośród często tysięcy. Warto pamiętać, że każde powinno być unikalne i jedyne w swoim rodzaju. Nawet jeśli wyszły nam 2 lub 3 bardzo dobre, lecz niemal identyczne, zdecydujmy się na jedno. Przy wstępnej selekcji, kierujmy się się techniką, zarówno w czasie reportażu, jak i w późniejszych plenerowych. Ważne jest, aby brać pod uwagę również drobne szczegóły, które udało nam się uchwycić oraz wyrażone emocje. Przecież nie na każdym ujęciu wszyscy muszą wyglądać perfekcyjnie, istotne jest uwiecznienie chwili. Odrzucone prace, dobrze jest jeszcze później przynajmniej raz przejrzeć, dzięki czemu zyskamy pewność, że nie zrezygnowaliśmy z żadnej “perełki”. Istnieje wiele specjalnych programów, które są pomocne w trakcie takich eliminacji.

Retusz twarzy na fotografiach ślubnych

W trakcie pracy nad fotografiami ślubnymi, nie powinniśmy zapomnieć o retuszu niedoskonałości na twarzy. Szczególnie jest to istotne w czasie sesji, kiedy świeżo upieczonym małżonkom, szczególnie zależy na fantastycznym wyglądzie. Wielu początkujących fotografów, wybiera najprostszą drogą, czyli używa efektu rozmycia. Warto jednak, wykonać zaawansowaną obróbkę, czego możliwość daje nam większość profesjonalnych programów. Wtedy, poza likwidacją wszelkiego rodzaju zmian skórnych, musimy pamiętać o poprawieniu makijażu, usunięciu niepożądanego owłosienia czy też wybielaniu zębów. Chociaż jest to bardzo czasochłonny krok, pamiętajmy, że najważniejsze jest zadowolenie klientów. Kiepsko wykonaną korektę idzie zauważyć przeglądając portfolio danej osoby, co w przyszłości może zaważyć na kolejnych zleceniach.

Obróbka zdjęć z sesji ślubnych

Często na fotografiach plenerowych, wykonanych w naturalnych warunkach pojawiają się niepożądane elementy, które rozpraszają uwagę lub psują cały efekt. W takiej sytuacji, powinniśmy je usunąć. Oczywiście zdarzają się też odwrotne okoliczności, kiedy należy dodać drobny efekt, który wprowadzi niepowtarzalny klimat, na przykład lekki pyłek podczas zdjęć w lesie czy promienie słoneczne, ponieważ dany dzień był wyjątkowo niepogodny. Czasami warto jest wyszczególnić detal znajdujące się na drugim tle, jest tak zarówno w trakcie sesji, lecz też reportażu ze ślubu. Zawsze konieczna będzie też praca z kolorami, wszystko jest zależne od warunków, oświetlenie, miejsca, a także ilości ludzi na jednym ujęciu.

Fotografie ślubne są pamiątką dla Pary Młodej na całe życie, dlatego bardzo ważne jest wykonanie starannego retuszu, który pomoże nam uzyskać satysfakcjonujący wszystkich efekt.