Rodzice na weselu

Podziękowania dla rodziców

Chwile przygotowań, a następnie dzień ślubu i przyjęcia weselnego są wyjątkowe. To wielkie przeżycie zarówno dla przyszłej Młodej Pary oraz dla ich rodziców. Każdy rodzic pragnie, by jego pociecha znalazła miłość swojego życia, a przysięga małżeńska i wesele są właśnie przypieczętowaniem tych poszukiwań. To właśnie ślub dzieci jest wydarzeniem, które zaczyna uzmysławiać rodzicom, że ich pociechy są już dorosłe i wkraczają w nowe, własne życie. To chwila wzruszająca i pełna radości.

Podziękowania dla rodzicówTradycja weselnych podziękowań dla rodziców sięga odległych czasów. Coraz częściej Państwo Młodzi odchodzą od oficjalnego podziękowania podczas uroczystości. Warto jednak pielęgnować tak piękne obrzędy. Jest to jeden z najbardziej wzruszających momentów podczas przyjęcia weselnego. Państwo Młodzi dziękują za trud włożony w wychowanie, za opiekę i wsparcie. Słowa i gesty podziękowań są wyrazem wdzięczności za troskę, jaką jest się otoczonym, aż do wkroczenia na nową drogę życia. Podziękowania skierowane do rodziców są oczywiste, jednak wypowiedzenie ich na głos podczas uroczystości weselnej jest niesamowitym przeżyciem.

Dla jednych moment podziękowań dla rodziców jest niepotrzebnym zamieszaniem, dla innych – przyjemną potrzebą. Najstarszym obchodem jest taniec w kółku z rodzicami przy brzmieniu znanych utworów Cudownych rodziców mam czy Radość najpiękniejszych lat. Moment podziękowań powinien sprawić wielką radość przede wszystkim rodzicom. Odchodząc od tradycji, coraz częściej praktykowane są podziękowania indywidualne – podczas błogosławieństwa lub po weselu. Jednak trzeba wziąć pod uwagę to, że gdy rodzice zawierali związek małżeński, praktyka podziękowań na weselu była celebrowana i niezwykle ważna. Pominięcie tego etapu podczas przyjęcia może sprawić im przykrość, że podziękowanie nie odbyło się w obecności gości weselnych.

Podarowane niespodzianki rodzicom w postaci upominku będzie miłym gestem, jednak słowa i gesty mają zdecydowanie większą wartość. Warto jest więc połączyć słowa podziękowań z podarunkiem. Najpopularniejszym są bukiety z kwiatów ciętych, kosze słodyczy i kwiaty w eleganckich doniczkach. Para Młoda często decyduje się na specjalny album zdjęć tylko dla rodziców, zawierający fotografie z dzieciństwa, wesela i sesji plenerowej.

Upominki dla rodzicówMiłym gestem może okazać się także wspólna sesja zdjęciowa w plenerze, na przykład w ogrodzie rodziców. Alternatywą tradycyjnej formy podziękowań dla rodziców są również prezentacje multimedialne ze zdjęciami, prezentowane w czasie trwania przyjęcia weselnego. Podczas pokazu każda fotografia jest komentowana. Taki prezent z pewnością przywoła miłe wspomnienia. Tradycyjne prezenty, nawiązujące do Państwa Młodych czy też ślubu są rozwiązaniem klasycznym oraz zdecydowanie najbezpieczniejszym. Osoby decydujące się na organizowanie wycieczek w celu podziękowania, powinni wziąć pod uwagę niezręczność i zakłopotanie rodziców, które mogą wyniknąć z tak hojnego podarku.

Podczas planowania całej uroczystości weselnej, warto przemyśleć, jak ma wyglądać podziękowanie dla rodziców, mając oczywiście na uwadze przede wszystkim to, aby to oni podczas tego wydarzenia byli rozradowani. Można być pewnym, że poświęcenie kilku chwil na wyrazy uznania i podziękowanie za opiekę i wychowanie sprawią, że rodzice Państwa Młodych poczują się naprawdę wyjątkowo, co zaowocuje promiennym uśmiechem na ich twarzach.