podział-kosztów

Podział kosztów weselnych

Funkcjonuje przekonanie, że małżeństwo to sztuka kompromisu. Co więcej wspólne decyzje podejmowane są już przed jego zawarciem. Jedną z trudniejszych jest ta o podziale kosztów związanych z weselem. Rozmowy o pieniądzach mogą nie jeden związek wystawić na próbę. Na szczęście istnieje etykieta dzielenia kosztów ślubnych, która może stanowić punkt wyjścia do dyskusji. Jak dokonać podziału kosztów weselnych? O tym poniżej.

Podział kosztów weselnych – zasady etykiety

Rozmowy o pieniądzach nie należą do najprzyjemniejszych, zwłaszcza że nierzadko niosą ze sobą ryzyko sprzeczek. Na szczęście nie tylko muzyka łagodzi obyczaje – znajomość etykiety również może okazać się pomocna podczas podziału kosztów. Z pewnością pomoże ona uniknąć ewentualnych nieporozumień.  Wygląda ona następująco: zgodnie z obyczajem Panna Młoda płaci za zaproszenia ślubne, koszulę Pana Młodego, fotografa, suknię ślubną, przyjęcie (bez napojów i alkoholu) oraz uroczystość kościelną, natomiast Pan Młody pokrywa koszty związane z podróżą poślubną, wynajęciem samochodu, napoje i alkohol, obrączki, garnitur, orkiestrę i bukiet ślubny.

Jak znaleźć oszczędności na ślub i wesele

Na samym początku należy nakreślić wstępny kosztorys. Kiedy pełna kwota zostanie ustalona, a wraz z nią przyszli małżonkowie ustalą podział kosztów za poszczególne elementy wesela, to warto zastanowić się, jak pozyskać dodatkowe oszczędności. Warto zrobić listę niezbędnych atrakcji ceremonii. Część rozrywek np. animator dla dzieci czy fontanna z czekoladą, z pewnością okaże się zbędnych. Warto pamiętać, że ich nadmiar sprawia, że wesele zaczyna przypominać jarmark, pozbawiając się prawdziwego szyku i klasy.

Finanse ślubne nie są najważniejsze

Należy pamiętać, że pieniądze to nie wszystko i nie warto doprowadzać do sytuacji, w której miałyby one poróżnić przyszłych małżonków na początku wspólnej drogi życia. Zamiast tracić energię na ewentualne nieporozumienia, warto skupić się na czerpaniu radości z nadchodzących wydarzeń. Jak wiadomo ślub oraz wesele to bardzo ważne wydarzenia, dlatego spokojna analiza wszelkich możliwości zagospodarowania finansów jest wskazana. Ważne, aby zachować rozsądek w działaniach i nie dać się opanować przez stres.

Podział kosztów weselnych może przebiegać bezstresowo o ile zostanie dobrze zaplanowany i omówiony między przyszłymi małżonkami. Ważne, aby pamiętać, że w ferworze przygotowań weselnych nie koszta czy dekoracje są najważniejsze, lecz sens uroczystości i miłość.