ksiadz

Nauki przedmałżeńskie – praktyczne informacje

Ślub to najważniejsze wydarzenie w życiu człowieka. Jednak zanim do niego dojdzie, trzeba koniecznie odbyć nauki przedmałżeńskie. Nie wszyscy jednak wiedzą, że to nie taka prosta sprawa i należy zadbać o to dużo wcześniej. Co zatem warto wiedzieć o naukach przedmałżeńskich?

Nie ma odgórnie narzuconych terminów, kiedy należy zapisać się na nauki. Warto jednak nie zwlekać i zrobić to jak najszybciej, ponieważ parafie mają różne terminy i często nauki odbywają się raz na dwa lub nawet cztery miesiące. Jeżeli spóźnimy się z odbyciem nauk, nie otrzymamy pozwolenia na ślub i uroczystość się nie odbędzie. Warto wziąć pod uwagę również to, że liczba miejsc w dużych parafiach może być ograniczona, co może opóźnić odbycie tego przedmałżeńskiego obowiązku.

nauki przedmalzenskieJeżeli mamy już pewność, że będziemy uczęszczać na lekcje przedślubne, musimy przygotować się, że będą one trwać około 2 miesięcy, a spotkania będą odbywać się dwa razy w tygodniu. Dla osób, które w tygodniu są zapracowane, organizuje się kursy weekendowe i wtedy spotkanie zwykle trwa około 8 godzin. Nie zawsze jednak wymiar czasowy jest identyczny we wszystkich parafiach – to osoba, która prowadzi dla nas nauki decyduje, kiedy i z jaką częstotliwością będą się odbywać.

Wybór miejsca, w którym odbędziemy nauki jest dowolny. To my decydujemy, w jakim kościele i z jakim prowadzącym chcemy się spotykać. Większość parafii prowadzi nauki przedmałżeńskie, jednak w małych kościołach możemy nie mieć takiej możliwości. Wtedy należy udać się do proboszcza i to on poleci nam odpowiednie miejsce. W takiej sytuacji warto również zapytać znajomych, oni na pewno polecą nam parafie, w których będzie możliwość uczęszczania na nauki przedmałżeńskie.

Koszty, jakie musimy pokryć związane z naukami, są niewielkie. Zwykle w granicach od 150 do 200 zł. Sytuacja wygląda inaczej, kiedy odbywamy je na przykład w weekendy, wówczas koszty wzrastają w związku z koniecznością organizacji przez kościół dodatkowych, indywidualnych terminów. Różnice w kwotach zależą także od parafii.

Nauki przedmałżeńskie to nie tylko formalność, to przede wszystkim aspekt duchowy. To właśnie tam dowiadujemy się wielu porad, które mają zaowocować w przyszłym małżeństwie. Czas poświęcony nauce przypomina o obowiązkach względem siebie, porusza także kwestie rozpadów rodzin i tego, jak należy sobie radzić w trudnych chwilach. Warto zatem nie zwlekać i jak najszybciej udać się do parafii, w której chcemy odbyć kurs przedmałżeński.