para

Natura i romantyzm w jednym, czyli ślub i wesele w stylu rustykalnym

Trendy obowiązujące w branży ślubnej zmieniają się co chwilę, jednak od kilku lat zauważa się zwrot w kierunku natury. W roku 2017 zdecydowanie będą dominować uroczystości ślubne w stylu rustykalnym. Charakteryzuje się on delikatnością, swojską atmosferą, elegancją w minimalistycznym wydaniu i przede wszystkim niekonwencjonalnym wykorzystaniem w dekoracji elementów codziennego użytku oraz roślinności. Jak sprawić, by ślub i wesele nabrały takiego charakteru?

Wygląd pary młodej

Para Młoda zawsze przywiązuje dużą wagę do wyglądu – w końcu ci dwoje grają pierwsze skrzypce w czasie uroczystości. Styl rustykalny rządzi się jednak swoimi prawami, które trzeba uwzględnić podczas planowania weselnego wizerunku. Choć wydaje się, że niewiele da się zmienić w klasycznym stroju Pana Młodego, to w rzeczywistości można przystosować go do tego szczególnego rodzaju uroczystości. Wystarczy wyposażyć butonierkę w delikatną kompozycję kwiatową zawierającą słomiane elementy, by nadać całości nieco mniej formalnego wyrazu. Bardziej liberalni w kwestii ubioru panowie mogą pójść o krok dalej i zrezygnować z marynarki na rzecz eleganckiej kamizelki, odpiętego guzika od koszuli i podwiniętych rękawów – to z pewnością idealnie wpasuje się w rustykalny klimat. Jeśli zaś chodzi o Panny Młode, te powinny porzucić myśli o obszernych sukniach tiulowych. W stylu rustykalnym sprawdzą się zwiewne szyfonowe kreacje, wianki na głowie, włosy rozpuszczone lub upięte w luźny kok i naturalny makijaż. Dużą rolę gra także bukiet Panny Młodej, który powinien sprawiać wrażenie świeżo zebranego i niedbale ułożonego – świetnie sprawdzą się w nim kwiaty polne i gipsówka.

Naturalne dekoracje

wnetrzeTym, co bezsprzecznie kojarzy się z tą konkretną estetyką, jest natura ukazująca się zwłaszcza w dekoracjach. Chodzi nie tylko o to, by stoły i wystrój sali opierały się na żywych kwiatach, drewnie i słomianych elementach. Warto też skupić się na prostych detalach – ozdoby w stylu rustykalnym powinny stanowić przedmioty codziennego użytku, kojarzące się ze wsią i sielanką. Warto więc rozważyć umieszczenie roślin w butelkach, konewkach bądź słoikach, postawienie świec na pieńkach czy mchu, a także rozwieszenie papierowych i kwiatowych girland.

Właściwe miejsce

Wybierając miejsce, w którym mają odbyć się uroczystości weselne w stylu rustykalnym, trzeba mieć na uwadze wystrój sali. Nie sprawdzą się te bardzo eleganckie, minimalistyczne czy klasyczne. Monumentalne kryształowe żyrandole zdecydowanie nie będą współgrać z rustykalną koncepcją, toteż lepiej wybierać zajazdy, gospody i takie sale, w których zamiast połyskujących kafli zastosowano drewno, cegłę i słomiane dekoracje. Ciekawym rozwiązaniem będzie też zabawa na świeżym powietrzu – wówczas przestrzeń można dostosować zgodnie z własnymi wyobrażeniami.

Ceremonia zaślubin

Jeżeli para decyduje się na ślub kościelny, powinna wybrać skromny kościółek na obrzeżach miasta lub poza nim, zamiast dużej miejskiej świątyni. Zastosowana w nim minimalistyczna dekoracja kwiatowa wystarczy, by nadać wydarzeniu pożądanej atmosfery. Przyszli małżonkowie decydujący się na ślub cywilny mają nieco większe możliwości, ponieważ mogą zaplanować uroczystość w plenerze. Najlepiej, by ten kojarzył się z wiejską sielanką – dobrze będzie więc rozejrzeć się za miejscem z widokiem na piękne jezioro albo zlokalizowane na obrzeżach czy w sercu lasu.

Swojskie menu

domNie bez znaczenia jest także to, co pojawi się na stole. Jeśli już zdecydowano się na wiejski styl, dobrze byłoby iść za ciosem i zaserwować gościom dania polskie i regionalne. Oczywiście nie musi to być wyłącznie tradycyjna kuchnia – unowocześnione potrawy będą jak najbardziej na miejscu, jednak mimo to warto zawrzeć w menu kilka standardowych przysmaków. Wówczas całość będzie po prostu spójna.

Podczas dążenia do perfekcyjnego wesela wcale nie jest potrzebna wyszukana oprawa – styl rustykalny to oryginalny efekt, który łatwo osiągnąć bez dużych nakładów finansowych. Wymaga kreatywności, której wykorzystanie będzie z pewnością zdumiewające dla gości i samej Pary Młodej, dlatego warto zadbać o jej uwiecznienie na zdjęciach. Ich wykonanie najlepiej powierzyć doświadczonym fotografom, którzy dzięki zmysłowi artystycznemu i umiejętnościom przeleją tę wyjątkową atmosferę na papier.