trendy slubne

Najsłynniejsze śluby w historii

Są wydarzenia, którymi żyje świat. Oglądają je na żywo miliony ludzi na całym globie, a także media poświęcają im mnóstwo czasu. Zazwyczaj są to wybory, imprezy sportowe lub konflikty zbrojne. Zdarza się też, że cały świat wstrzymuje oddech, by usłyszeć jak Młoda Para wypowiada sakramentalne tak. Poniżej prezentujemy śluby, którymi interesowano się w niemal każdym zakątku świata.

Bodaj najsłynniejszą taką uroczystością były zaślubiny znanej aktorki Grace Kelly i księcia Monako Rainiera Grimaldiego. Doszło do nich wiosną 1956 roku. Żaden ślub nie wzbudził wcześniej takiego zainteresowania mediów. Grace Kelly była jedną z największych gwiazd Hollywood. Miała miliony fanów i setki tysięcy adoratorów na całym świecie. Księcia poznała podczas festiwalu w Cannes. Oczarował ją na tyle, że już rok później byli małżeństwem. Ślub był okazją do świętowania w malutkim księstwie Monako i żałoby w Stanach Zjednoczonych. Oznaczał on koniec kariery aktorskiej dla ikony amerykańskiego kina. Straty tej nie mógł przeboleć w szczególności Alfred Hitchcock, który kilkakrotnie oferował księżnej role w swoich filmach, za każdym razem bez skutku. Po ślubie doszło do bezprecedensowej decyzji. Książę Rainier zakazał w Monako projekcji filmów z udziałem swojej małżonki. Ta skupiła się na obowiązkach względem rodziny i monarchii. Co ciekawe, suknia, jaką Kelly miała na sobie w dniu ślubu do dziś należy do najbardziej popularnych kreacji panien młodych na całym świecie.

Generalnie największe zainteresowanie wzbudzają śluby monarchów. Szczególnie widoczne jest to w Wielkiej Brytanii, gdzie rodzina królewska, mimo licznych skandali, nadal cieszy się niesłabnącą popularnością. W lipcu 1981roku na ślubnym kobiercu stanął książę Karol z dynastii Windsorów i zaledwie 18-letnia, nikomu wcześniej nieznana Diana Spencer. Ślub następcy tronu, tradycyjnie w Wielkiej Brytanii, miał charakter święta państwowego. Na szlaku pomiędzy Katedrą św. Pawła, w której miał miejsce, a Pałacem Buckingham zgromadziło się 600 tysięcy Brytyjczyków i turystów z całego świata. Przed telewizorami uroczystość śledziły miliony widzów. Do historii przeszedł imponujący orszak ślubny oraz tren panny młodej, który miał aż 8 metrów długości. Nowa księżna, za sprawą swojej skromności i zaangażowania w działalność charytatywną szybko stała się ulubienicą Brytyjczyków. Niestety, w 1997 roku (już po rozwodzie z księciem Karolem) zmarła w wypadku samochodowym, co pogrążyło obywateli Zjednoczonego Królestwa w żałobie i znacznie obniżyło społeczne zaufanie do nieprzychylnej księżnej monarchii.

Niemal dokładnie 30 lat po ślubie Diany związek małżeński zawarł jej starszy syn – książę William. Wydarzenie to miało podreperować nie najlepszy wizerunek dynastii Windsorów. Przyczynić się do tego miała przyszła małżonka księcia – Kate Middleton. W dniu uroczystości przed Pałacem Buckingham znów zebrały się tłumy (ok pół miliona ludzi), a telewizyjną transmisję obejrzała niewyobrażalna liczba 2 miliardów widzów, a więc co trzeci mieszkaniec świata. Wśród weselnych gości nie brakowało koronowanych głów z całego świata, przywódców politycznych i celebrytów. Szacuje się, że organizacja ślubu pochłonęła aż 20 milionów funtów. Nie przeszkadzało to jednak Brytyjczykom, którzy pokochali nową księżną i wydali mnóstwo pieniędzy na pamiątki związane z uroczystością. Niedawno świat obiegła wiadomość o narodzinach pierwszego dziecka Pary.

Również w Polsce mieliśmy do czynienia ze ślubem, który okazał się dużym wydarzeniem medialnym. Nie oglądały go co prawda 2 miliardy ludzi, ale zainteresowanie społeczne było ogromne. Mowa o ślubie córki byłego prezydenta Aleksandry Kwaśniewskiej i znanego piosenkarza Kuby Badacha. Na ślub zaproszono ok. 400 gości. Bawili się na nim znani politycy, celebryci i biznesmeni. Do prasy, w mniej lub bardziej kontrolowany sposób, wyciekły liczne zdjęcia i ciekawostki związane z uroczystością, która stała się jedną z najważniejszych towarzyskich imprez ostatnich lat w Polsce.

Opisane powyżej śluby, choć z pozoru tak różne, mają ze sobą wiele wspólnego. Wzbudziły ogromne zainteresowanie mediów i zwykłych obywateli. Stały się wyznacznikiem trendów w świecie mody i tematem do plotek jeszcze długo po zakończeniu weselnych zabaw. Zanosi się na to, że podobne wydarzenia będą się co jakiś czas powtarzać. W końcu jest na świecie jeszcze mnóstwo znanych kawalerów i panien.