Na ślubnym kobiercu. Śluby w nietypowych miejscach

Ślub to najważniejszy w życiu dzień poprzedzony miesiącami przygotowań. Wybór sukienki, kwiatów, najsmaczniejszego tortu, sali i orkiestry. I wybór miejsca ślubu… W Polsce większość ślubów odbywa się w kościele (może być połączony z prawnym zawarciem związku małżeńskiego – wtedy Para Młoda podpisuje aktu ślubny po kościelnej uroczystości, w obecności księdza i świadków), tak przyjęta tradycja nie zmienia się od wielu, wielu lat. Coraz więcej Par Młodych decyduje się również na zawarcie jedynie ślubu cywilnego. Ostatnio pojawiają się nowe trendy złożenia przysięgi ślubnej niekoniecznie przed ołtarzem czy w urzędzie stanu cywilnego. Zorganizowanie uroczystości zawarcia związku z nietypowym miejscu może być jednak dość problematyczne.Coraz częściej pary odchodzą od tradycji ślubowania swojej miłości w kościele czy urzędzie, poszukują miejsc nietuzinkowych. Chcą zaskoczyć swoich gości i uraczyć siebie pięknymi wspomnieniami. Zorganizowanie ślubu kościelnego poza kościołem jest bardzo trudne – wymaga odpowiedniego uzasadnienia i zgody miejscowego proboszcza, miejsce powinno być także uświęcone, by można było odprawić mszę świętą. Nie jest to niemożliwe, ale bardzo trudno uzyskać zgodę na zorganizowanie takiej uroczystości zaślubin w praktyce.

Nieco łatwiej jest w przypadku ślubu cywilnego. Urzędnik może udzielić zgody na zorganizowanie uroczystości w dowolnym miejscu – prośba taka powinna być jednak uargumentowana uzasadnionymi przyczynami. W praktyce – dużo łatwiej zorganizować ślub w nietypowym miejscu w mniejszych miejscowościach. W dużych miastach, gdzie ślubów jest więcej i urzędnicy mają sporo pracy, zorganizowanie uroczystości zaślubin poza urzędem graniczy z cudem.

Niezwykle wytrwałym Parom Młodym, które nie wyobrażają sobie zawarcia związku małżeńskiego w tradycyjnym miejscu, często udaje się jednak zorganizowanie uroczystości w miejscu nietypowym.

Kilka lat temu odbył się pierwszy w Polsce ślub w centrum handlowym. Do konkursu, którego nagrodą była właśnie uroczystość w tym nietypowym miejscu i wesele na 30 osób, zgłosiło się 500 par. Parze Młodej nie tylko towarzyszyli rodzina i przyjaciele, ale także przypadkowi widzowie, spędzający swój dzień na zakupach. Organizatorzy również zafundowali zakochanym podróż poślubną do Wenecji i zestaw mebli do sypialni.

Ślub na łonie naturyKolejna para wybrała ślub pod wodą w kopalni dolomitu, w którym uczestniczyło także 290 płetwonurków, bijących przy tym Rekord Guinnessa. Dla księdza nowością było udzielenie ślubu w mętnej wodzie, choć sam od kilku lat był płetwonurkiem.

Pod wodą miłość przysięgali sobie również zakochani z Hiszpanii. W towarzystwie rekinów, żółwi, ryb swą przysięgę składali na specjalnych kartach w morskim akwarium.

Dobrym pomysłem jest zorganizowanie uroczystości w pięknym otoczeniu natury. Tu można nawet pokusić się o organizację ślubu kościelnego. Często kościoły położone są w pięknych miejscach, w otoczeniu natury. Zorganizowanie ślubu na terenie kościelnym, np. przed kościołem, nie będzie stanowiło większego problemu dla proboszcza, który powinien wyrazić zgodę na taką uroczystość.

Ślub w nietypowym miejscu może być niezwykłym przeżyciem – jeśli Parze Młodej nie brakuje cierpliwości i wytrwałości, może pokusić się o organizację właśnie takiej uroczystości.