slub

Na czym warto zaoszczędzić a na czym nie organizując ślub i wesele?

Organizacja ślubu i wesela to dość kosztowna inwestycja. Dzięki racjonalnemu gospodarowaniu budżetem można jednak zminimalizować wydatki, nie umniejszając przy tym jakości imprezy i pozostawiając gości z poczuciem przeżycia niezapomnianej, dobrze przygotowanego wesela i wzruszającej ceremonii ślubnej. Na czym można, a na czym nie warto oszczędzać przy organizacji ślubu i wesela?

Jeśli szukacie oszczędności…

Do it yourself

Zagłębienie się w istotę popularnego w ostatnich latach zwrotu DIY na pewno przyda się w czasie weselnych cięć budżetowych. Wiele rzeczy można zrobić samemu, minimalizując tym samym koszty. Zaproszenia, dekoracja sali, samochodu, kościoła – wszystkie te elementy można wykonać własnoręcznie. Potrzeba jedynie trochę inspiracji, którą znajdzie się w na przykład w internecie. Można tam znaleźć gotowe wzory winietek, zawiadomień czy zaproszeń, a jeśli sami nie mamy zmysłu artystycznego potrzebnego do wykonania pozostałych dekoracji, może warto zaangażować do tego znajomych?

Suknia z wypożyczalni

sukniaKażda Panna Młoda marzy, by w dniu swojego ślubu wyglądać zjawiskowo, dlatego poszukiwania idealnej sukni zaczynają się zwykle na długo przed wielkim wydarzeniem. Ale kto powiedział, że kreacja na ten wyjątkowy dzień musi być nowa? Wypożyczalnie sukien ślubnych mają szeroki asortyment, oferując swoim klientkom dowolne fasony, wzory, kolory i długości. Nabycie nowego stroju jest drogą inwestycją i niestety… jednorazową. To wydatek zajmujący jedynie miejsce w szafie, a pamiątką po ceremonii i imprezie weselnej powinny być zdjęcia, ubrania mogą pozostać miłym wspomnieniem 😉

Składka na dekoracje kościelne

Jeśli ceremonia zaślubin odbywa się w sezonie letnim istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie będziecie jedyną parą biorącą ślub w tym konkretnym dniu. Z tego powodu warto zorientować się jak wygląda harmonogram uroczystości kościelnych i zapytać innych narzeczonych czy zechcieliby razem z Wami podzielić się kosztami związanymi z dekoracją świątyni. Po ustaleniu szczegółów nie powinniście mieć problemów ze wzajemnym dopasowaniem gustów, a całkowity koszt będzie na pewno o wiele niższy niż bez wsparcia innych par.

Inwestycje warte swojej ceny

Udane fotografie

Oczywiście można mieć wśród znajomych lub rodziny pasjonata fotografii, zapewne nie zabraknie również gości, którzy w dniu ślubu zechcą zrobić Młodej Parze zdjęcia własnym telefonem czy aparatem i pewnie będzie to dla Was wspaniała pamiątka. Warto jednak mieć na uwadze, że na profesjonalnie wykonanych fotografiach będzie się wyglądać korzystnie – dobre rady i ich późniejsza obróbka bezpośrednio się do tego przyczynią. Dzięki temu wszyscy będą nienagannie prezentować się w pamiątkowym albumie i chętnie odbywać podróże sentymentalne do tego wyjątkowego momentu. Oto powody, dla których nie należy oszczędzać na fotografie.

Zgrany zespół

tortDobra kapela jest podstawą udanego wesela, dlatego warto wydać na nią trochę więcej pieniędzy. Można wybrać DJ-a lub zespół instrumentalny, jednak taki skład powinien mieć doświadczenie, wyczucie pozwalające dostosowywać muzykę do upodobań tańczących i charyzmę, która porwie wszystkich gości do tańca. Jeśli ci będą skarżyć się na ból nóg to znak, że wesele było naprawdę udane!

Sala z dobrą renomą

Kolejnym wyznacznikiem dobrze zorganizowanego przyjęcia weselnego jest jedzenie. Jego przygotowanie spoczywa na barkach kucharzy zatrudnionych w wynajętym przez Was lokalu dlatego warto, by ten cieszył się dobrą opinią. Można zapytać znajomych, rodzinę i dla pewności zamówić próbne menu. Warto na własnym podniebieniu przekonać się czy dania przygotowywane w danym miejscu zasmakują gościom – dobra jakość posiłków jest warta każdych pieniędzy.

Dzięki przemyślanym wydatkom można sprawić, że koszty organizacji ślubu i wesela nie będą aż tak duże jak mogło się wydawać na początku. Niektóre z nich można zredukować, podczas gdy w innych sferach nie powinno się robić cięć finansowych. Fotograf, zespół i sala są jednymi z tych rzeczy, których jakość powinna interesować najbardziej – warto na nią postawić i cieszyć się świetną oprawą uroczystości.