sala weselna

Lista gości weselnych – jak ją stworzyć?

Sporządzanie listy gości weselnych potrafi niejednej Młodej Parze przysporzyć wiele problemów. Jest to jeden z ważniejszych kroków podczas organizacji przyjęcia, gdzie trzeba zdecydować z kim chciałoby się dzielić radość w tym szczególnym dniu. To właśnie podczas tej czynności często dochodzi do wielu spięć między zakochanymi i pomiędzy nimi a rodzicami. Na szczęście jest kilka sposobów, aby to zadanie ułatwić i uniknąć zbędnego stresu i konfliktów.

goscie na weseluTworząc listę gości trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników, które w znacznym stopniu wpłyną na jej długość i tym samym na wydatki związane z organizacją wesela. Przed zabraniem się do wypisywania zaproszeń należy odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań. Najważniejsze z nich to kogo chce się zaprosić. Nie można zapominać, że narzeczeni mają w tej kwestii ostateczny głos. Ważną kwestią jest oczywiście ilość planowanych osób i to, czy wesele ma mieć charakter bardziej kameralny czy huczny. Trzeba również uwzględnić pojemność sali i zobowiązania dotyczące rodziny czy znajomych. Jeśli rodzice ponoszą część kosztów wesela to warto zapytać ich o zdanie w tej kwestii.

Pogrupowanie potencjalnych gości może okazać się pomocne w podejmowaniu decyzji, kogo należy zaprosić. Lista gości zawiera się zazwyczaj w trzech głównych grupach: rodzina, przyjaciele i znajomi oraz zobowiązania. Rodzice, dziadkowie, rodzeństwo oraz wujkowie i kuzynostwo z pierwszej linii są rodziną bliższą, natomiast pozostali członkowie to rodzina dalsza. Zobowiązania rozumiane są jako osoby, od których otrzymało się kiedyś zaproszenie lub te, co do których sytuacja wymaga zaproszenia. Stworzenie takich grup porządkuje dalsze działania i pomaga dobrać odpowiednią liczbę gości w zależności od planowanych kosztów.

goscie weselniW pierwszej kolejności powinno się pomyśleć o sobie. Narzeczeni często z nadmiaru obowiązków zapominają o dwóch najważniejszych osobach na weselu – o sobie samych. W następnej kolejności do listy należy dopisać rodzinę, potem przyjaciół, a na końcu znajomych. Istnieją również dwa systemy układania listy gości. Młodzi mogą ustalić listę wspólną, która jest doskonałym rozwiązaniem w przypadku dobrej znajomości rodzin oraz dużej ilości wspólnych znajomych. Drugim sposobem jest tworzenie dwóch osobnych list, a dopiero potem połączenie jej w jedną. Wspólna lista pozwala na natychmiastową weryfikację proponowanych gości, jednakże metoda list osobnych daje mniejsze prawdopodobieństwo pominięcia kogoś. Każda metoda ma swoje wady i zalety, dlatego to od młodych zależy, na jaką metodę tworzenia listy się zdecydują. Trzeba wziąć pod uwagę, że ok. 20-30% zaproszonych gości może nie skorzystać z zaproszenia. Dlatego warto się na taką okoliczność zabezpieczyć i oczekiwać od gości potwierdzeń. Wcześniejsza wiedza o ewentualnym nie pojawieniu się na ślubie pozwala na optymalizację liczby zaproszonych oraz kosztów przyjęcia weselnego. Na liście gości nie powinno również zabraknąć fotografa, kamerzysty i muzyków.

Savoir-vivre tworzenia listy gości nakazuję również pomyśleć nad kwestią dojazdu i noclegów. Jeśli oczekuję się od nich udanej i długiej zabawy na weselu warto zastanowić się, gdzie można gości przenocować, zwłaszcza dla tych, którzy mieszkają daleko od miejsca sali weselnej. Dla bliskiej rodziny i przyjaciół można zaproponować nocleg w domu, ale jeżeli koszty na to pozwalają dobrym pomysłem jest rezerwacja pokoi w hotelu czy zajeździe. Wypada również zainteresować się o dojazd osób mieszkających daleko, ale także o ewentualny transport z kościoła czy urzędu do sali. Kolejną kwestią do indywidualnego rozstrzygnięcia pozostaje zapraszanie dzieci oraz osób towarzyszących.

Stworzenie listy gości na wesele nie jest łatwym zadaniem. Ważne jest zachowanie zdrowego rozsądku oraz spokojne i konsekwentne podejście do tematu. Najistotniejszą rzeczą jest jednak to, aby Para Młoda była otoczona bliskimi i czuła się komfortowo na własnym weselu.