glowna

Kameralne wesele – dlaczego zyskuje na popularności?

W dzisiejszych czasach często uważa się, że wesele musi być zorganizowane z wielkim rozmachem – na 100, 200 lub nawet 300 osób. Coraz częściej spotkać można jednak pary, którym nie zależy na wielkim przyjęciu. Chcą wziąć ślub w gronie najbliższych – decydują się więc na kameralne wesele.

Co jest największą zaletą takich przyjęć? Przede wszystkim niskie koszty. Organizowanie bankietu dla 20-30 osób jest tańsze niż w przypadku wielkiego wesela, chociaż nie wszystkie kwoty maleją wraz z malejącą liczbą gości, na przykład zespół muzyczny weźmie taką samą kwotę, niezależnie dla ilu osób będzie grał. Kwotę zaoszczędzoną na organizacji takiego wesela młodzi często przeznaczają na przykład na podróż poślubną do wymarzonego miejsca.

Możliwy jest także większy wybór sali, na której odbędzie się wesele, gdyż niemal każdy lokal pomieści małą liczbę gości. Istnieje szansa, że takie sale będą dostępne w bardzo krótkich terminach. Osoby, które zdecydowały się na małe przyjęcia weselne, często podkreślają, że nie chciały wydawać pieniędzy na zapraszanie dalekich krewnych, z którymi na co dzień nie utrzymuje się kontaktu.

Przygotowywanie małych wesel daje narzeczonym więcej czasu na podejmowanie decyzji dotyczących szczegółów, ale także przyszła Para Młoda ma możliwość większej personalizacji, na przykład zaproszeń czy podziękowań dla gości. Nie jest natomiast prawdą, że przy takiej uroczystości nie trzeba się angażować – przy każdym ślubie jest wiele obowiązków, które trzeba wypełnić, niezależnie, czy wesele będzie na 20 czy na 100 osób.

przyjecieAutem takiego ślubu jest także intymny klimat przyjęcia. Na ślubie i weselu obecne są tylko najbliższe osoby, co umożliwia wytworzenie się swobodnej, bardziej intymnej atmosfery. Podczas ceremonii na pewno łatwiej również o wzruszenie.

Niektórzy uważają również, że w przypadku kameralnego przyjęcia weselnego powinno się zrezygnować z białej sukni czy wynajmowania zespołu. Nic bardziej mylnego. Ślub jest raz w życiu (a przynajmniej powinien być), więc Para Młoda ma prawo decydować o całym przebiegu uroczystości, w tym także o swoim ubiorze.

Jak może wyglądać takie wesele? Ślub może odbyć się w małym kościółku, następnie uroczysty obiad weselny w restauracji, połączony z zabawą lub bez niej. Przyjęcie może się także odbyć w plenerze, na przykład w ogrodzie przy domu któregoś z małżonków. Niektóre pary decydują się również na wyjazd zagranicę, by tam wziąć ślub tylko we dwoje lub w towarzystwie najbliższych. Taki wyjazd trzeba zaplanować znacznie szybciej, aby załatwić wszelkie formalności związane ze ślubem za granicą.

Takie wesele, jak każda inna opcja, ma też i wady. W przypadku małej imprezy zapłacimy mniej za samo jedzenie, natomiast koszty obsługi lub wynajęcia sali nie zmienią się. Takie przyjęcia zazwyczaj szybciej się kończą, chociaż nie można tego generalizować, gdyż wszystko zależy od charakteru i nastroju gości. Jednym z największych minusów skromnego wesela jest reakcja ze strony rodziny i znajomych. Członkowie rodziny mogą obrazić się, że nie zostali zaproszeni – brak organizacji wielkiego przyjęcia nadal niektórych zadziwia. Aby tego uniknąć, warto porozmawiać z członkami rodziny i wytłumaczyć im na spokojnie, dlaczego nie będzie wielkiej zabawy.

Organizacja kameralnego ślubu i wesela bezsprzecznie wiąże się z pewnymi istotnymi zaletami. Nic dziwnego więc, że coraz więcej par decyduje się na małe przyjęcie weselne – mimo że w pierwszej chwili może to budzić niezadowolenie wśród rodziny. Należy jednak pamiętać, że ostateczna decyzja powinna należeć do Młodej Pary – to przecież najważniejszy dzień w ich życiu.