formalności

Jakich formalności należy dopełnić po ślubie?

Ślub to oczywiście wielkie wydarzenie w życiu każdej pary. Gdy emocje opadną, a my wrócimy z podróży poślubnej, nadchodzi czas na załatwienie nieco bardziej prozaicznych spraw jak wymiana dokumentów. Wiąże się to z określonymi formalnościami, składaniem wniosków, a także wizytami w rozmaitych urzędach. Podpowiadamy co, gdzie i w jakiej kolejności powinniście zrobić, aby całe przedsięwzięcie zajęło Wam jak najmniej czasu.

Wymiana dowodu osobistego to podstawa

Jeśli Panna Młoda zmienia nazwisko po ślubie najważniejsza jest wymiana dowodu osobistego – upoważnia on do wprowadzenia kolejnych zmian w dokumentach. W ciągu 14 dni od dnia sporządzenia aktu zawarcia małżeństwa powinno się wystąpić o jego wymianę – dotychczasowy dowód traci ważność po 3 miesiącach. Zmiany dokumentu można dokonać w dowolnym urzędzie gminy, a potrzebny będzie do tego wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego, dwie fotografie o wymiarze 3,5 x 4,5 cm, odpis skróconego aktu urodzenia i małżeństwa.

Na nowych dowodach osobistych nie znajdują się już adresy zamieszkania, więc jeśli nie zamierzamy zmieniać nazwiska, nie musimy też wymieniać dowodu. Warto dodać, że jego wymiana po ślubie jest bezpłatna. Przy okazji załatwiania tej formalności, można również zaktualizować swoje dane w Urzędzie Skarbowym – wystarczy wypełnić dołączony do wniosku o nowy dowód formularz NIP-3. Z kolei jeśli prowadzi się własną działalność gospodarczą, należy samodzielnie zaktualizować dane w ZUS i US.

Dokumenty związane z samochodem

Zmian związanych z wymianą prawa jazdy powinniśmy dokonać w ciągu miesiąca. Niestety w tym przypadku jesteśmy zobowiązani wnieść opłatę w wysokości 100 zł, nie musimy jednak robić nowych badań lekarskich, jeśli nasze poprzednie są jeszcze ważne. Przy wymianie tego dokumentu warto pamiętać także o wymianie dowodu rejestracyjnego, jeśli jesteśmy jego właścicielem. Na jego wymianę także mamy 30 dni. Potrzebne dokumenty to m.in wniosek o wymianę, kserokopia dotychczasowego prawa jazdy czy fotografia o wymiarach 3,5 x 4,5 cm. W tym przypadku możemy skorzystać z pełnomocnika, wystarczy pisemne upoważnienie.

podpisWymiana paszportu

Przy planowaniu podróży poślubnej należy pamiętać, że paszport będzie ważny jedynie przez 60 dni od dnia sporządzenia aktu małżeństwa. Jego wymiana jest dość kosztowna i wynosi 140 zł. Pamiętaj, aby w oczekiwaniu na nowy dokument uzbroić się w cierpliwość, gdyż na jego wymianę można czekać nawet 30 dni. Zazwyczaj udaje się to jednak wcześniej, ale przy oblężonych urzędach czy szczycie sezony turystycznego może to trochę potrwać. Wniosek składa się w urzędzie wojewódzkim – potrzebne będą z pewnością dwie fotografie o wymiarach 3,5 x 4,5 cm oraz odpis skróconego aktu małżeństwa.

Sprawy mieszkaniowe

Informacje o zmianie danych osobowych powinniśmy również przekazać do spółdzielni mieszkaniowej, elektrowni, dewelopera, gazowni, wodociągów, jak i dostawcy internetu i kablówki.

Bank

W siedzibie swojego banku należy dokonać odpowiednich zmian oraz złożyć wzór nowego podpisu. Można wtedy razem ze współmałżonkiem zdecydować się na otwarcie nowego, wspólnego rachunku. Łatwiejszym sposobem jest ustanowienie naszej drugiej połówki współwłaścicielem konta. Nie zapominajmy o wprowadzeniu zmian do funduszy emerytalnych czy ubezpieczeń na życie – w tym przypadku procedura wymiany zależy od banku. Warto sprawdzić informacje na ten temat, które z pewnością znaleźć można na stronie www – załatwienie formalności będzie znacznie szybsze i prostsze.

Miejsce pracy

Tutaj podobnie wszystko zależy od procedur jakie panują w firmie. Czasem wystarczy powiadomić pracodawcę o zmianie danych osobowych, a spisanie nowej umowy nie jest wymagane. Jeśli zmieniamy nazwisko warto poprosić jednak pracodawcę o zmianę adresu poczty mailowej.

Z wymianą dokumentów nie musimy się co prawda spieszyć, jednak pamiętajmy, aby nie zostawiać tego na ostatnią chwilę. Każda z instytucji jasno określa własną procedurę zmiany danych osoby, dlatego warto skorzystać z powyższych rad, aby skutecznie wszystkiego dopilnować. Po wymianie najważniejszych dokumentów nie zapominajmy także o karcie bibliotecznej, multisporcie, karcie klubowej, prywatnych ubezpieczeniach zdrowotnych, umowach kredytowych czy umowach najmu mieszkania. Pamiętajmy, że podstawą jest wymiana dowodu osobistego, który będzie nam potrzebny przy załatwianiu pozostałych formalności.