Album ślubny - wybór zdjęć

Jak wybrać zdjęcia do albumu ślubnego?

Ślubne obowiązki nie kończą się wraz z pożegnaniem ostatnich gości wychodzących z wesela. Po tym nowożeńców czeka jeszcze najważniejsza misja – stworzenie albumu. To poważne zadanie, bo odpowiednio złożony stanie się skarbnicą wspomnień. Z pewnością fotograf dostarczy Wam mnóstwo dobrych ujęć przedstawiających najróżniejsze momenty z tego wielkiego dnia. Jak z tak wielu klatek wybrać zdjęcia do albumu ślubnego?

Album ślubny – tak czy nie?

Niektóre z par rezygnują ze albumu, gdyż uważają go za zbędny wydatek. To błąd! Wbrew pozorom dużo chętniej wraca się do uporządkowanych, oprawionych zdjęć. Oglądanie wywołanych fotografii sprawia większą przyjemność – zwłaszcza tym, z którymi Młodzi najczęściej chcą dzielić się migawkami, czyli rodzicami i dziadkami – przeważnie osobami starszymi, będącymi nieco na bakier w technologią. Dobrze wydany, oprawiony w elegancki materiał album będzie ponadczasową pamiątką, ozdobą samą w sobie.

Jak stworzyć dobry album?

Decydując się na umieszczenie zdjęć z ślubu i wesela w albumie, należy dokonać kilku wyborów, które, choć mogą wydawać się nieistotnymi szczegółami, na dłuższą metę przesądzą o jakości i wartości estetycznej pamiątki. Przede wszystkim należy określić rodzaj albumu: klasyczny, gdzie wkleja się wybrane fotografie, a może zaprojektowana cyfrowo książka? Jeśli tak, warto przemyśleć wybór papieru, bo jego gramatura i wykończenie wpłyną na jakość wydruku. Przy projektowaniu wnętrza istotna jest konsekwencja. Nie znaczy to, że wszystkie strony muszą wyglądać tak samo, jednak powinny do siebie nawiązywać, na przykład kolorystycznie.

Wskazówki przy wyborze zdjęć

To jak wybrać zdjęcia do albumu ślubnego na ogół jest tajemnicą fotografów, ale niektórzy z nich zdradzają, że kluczowe jest trzymanie się kryterium spójności, ponieważ wybrane migawki powinny opowiadać historię z dnia ślubu – tak żeby oglądające album przyszłe pokolenia mogły poczuć się tak, jak przy czytaniu cudownej bajki. Tylko ci, którzy choć raz podjęli się zadania wyboru zdjęć do albumu wiedzą jak trudne jest to zadanie. Nowożeńcy są mocno związani emocjonalnie z fotografiami, często wybierają więc swoje ulubione ujęcia. Z pewnością osobno są one piękne, jednak ułożone obok siebie mogą tracić “to coś”. Dobrym pomysłem jest sporządzenie listy najważniejszych momentów ślubu i wesela, takich jak wymiana obrączek, pierwszy taniec, krojenie tortu – zdjęcia uwieczniające te sytuacje muszą znaleźć się w albumie i to do nich należy dobrać pozostałe fotografie, pamiętając o zachowaniu konsekwentnej narracji.

Album ślubny to doskonała pamiątka, dzięki której para może odtwarzać najważniejszy dzień w życiu wielokrotnie. Przy jego tworzeniu kluczowy jest wybór klatek, tak aby umieścić wszystkie ulubione ujęcia z ślubu i wesela i stworzyć z nich spójną opowieść. Do selekcji zdjęć warto podejść pozytywnie – wykonana wspólnie przez parę może stać się dobrą zabawą.