fotografia-gości-na-weselu

Jak przygotować się do fotografowania gości na weselu?

Fotografia osób na weselu, może być szczególnie trudna, ze względu na dużą ilość osób czy też fakt, że goście zazwyczaj znajdują się w ciągłym ruchu. Warto dobrze przygotować się do wykonywania reportażu ślubnego, ponieważ dla Pary Młodej jest to pamiątka na całe życie.

Reportaż ślubnym – o czym nie można zapomnieć

Przygotowywanie reportażu ślubnego warto już rozpocząć przed oficjalną uroczystością zaślubin. Dobrze jest uchwycić takie momenty, jak przygotowania do wyjścia z domu, ewentualne błogosławieństwo rodziców, czy moment, kiedy Para Młoda podjeżdża pod Urząd Stanu Cywilnego, lub inne miejsce, gdzie odbywa się ceremonia. Część zdjęć, szczególnie tych wykonywanych w mieszkaniu, należy robić z szeroko otwartą przysłoną, aby wyodrębnić postacie z tła.  W zależności od wymagań przyszłego małżeństwa, warto jest przygotowywać reportaż razem z drugim fotografem, ponieważ nie damy rady być w kilku miejscach jednocześnie, a często sytuacja może wymagać dużej elastyczności. Ważne jest, aby uchwycić tak kluczowe momenty, jak pierwszy taniec, oczepiny czy podziękowania dla rodziców, w zależności od ustalonych godzin pracy. Nie można także zapomnieć o standardowych zdjęciach ze świadkami i najbliższymi osobami jak rodzice, rodzeństwo, chrzestni, bądź też przyjaciele.

Jak fotografować gości?

Bardzo ważną kwestią jest fotografowanie gości. Aby wykonać odpowiednie ujęcia wszystkich obecnych, zdecydowanie należy wybrać tryb manualny w ustawieniach aparatu – podczas tego typu uroczystości trzeba zapomnieć o ustawianiu sprzętu na, tak zwany, “automat”. Przed rozpoczęciem zabawy na dobre, warto wykonać wspólne zdjęcie wszystkich przybyłych na wesele, odpowiednim czasem może na to okazać się moment zaraz po pierwszym tańcu lub okres oczekiwania na posiłek, najlepiej jest  ustalić tą kwestię z Parą Młodą. Fotografując osoby tańczące trzeba robić po kilka ujęć, aby uchwycić dynamikę ich ruchu. Często fotografie ruszających się ludzi wychodzą rozmazane, dlatego nie można poprzestawać na jednej próbie. Istotną rolę odgrywa także światło. W zależności od oświetlenia sali ważne jest wydłużenie czasu naświetlania lub  odbijanie błysku flesza od ścian i podłogi.

Drobne detale

Wykonując reportaż ślubny trzeba pamiętać, że jest to pamiątka dla Pary Młodej na całe życie, dlatego trzeba sfotografować jak najwięcej szczegółów.  Dobrze jest zrobić zdjęcia tak drobnych detali jak bukiet oraz buty Panny Młodej czy ciekawa dekoracja na stole weselnym. Fotograf w czasie wesela powinien być możliwie niezauważalny, ponieważ w ten sposób będzie mógł uchwycić wiele spontanicznych ujęć, które w najlepszy sposób oddadzą emocje osób uczestniczących w tym, jakże istotnym święcie. Świetnym rozwiązaniem może być chociażby tryb zdjęć seryjnych, które pomogą uwiecznić przez wielu niezauważalne momenty.

Reportaż ślubny ma być przede wszystkim piękną pamiątką dla Państwa Młodych, którzy do zdjęć będą wracać jeszcze za wiele lat, dlatego ważne jest uwiecznienie wielu drobnych szczegółów oraz wszystkich wyjątkowych momentów.