reportaz-w-kosciele

Jak przeprowadzić reportaż ślubny w kościele?

Fotografia z dnia ślubu to pamiątka na całe życie, dlatego ważne, aby zdjęcia w kościele wyszły ładnie. Co więcej każdy istotny moment powinien zostać uwieczniony przez aparat. Reportaż ślubny rządzi się własnymi prawami, które powinien znać każdy fotograf. Oto one!

Fotografuj kluczowe momenty

Robiąc reportaż ślubny trzeba zachować stałą czujność i wyłapywać najważniejsze momenty ceremonii. Należą do nich: zakładanie obrączek, moment wyjścia i wejścia Młodej Pary do kościoła, składanie przysięgi czy pocałunek. Pominięcie któregokolwiek z tych momentu to ogromny błąd i na nich należy skoncentrować swoją uwagę w pierwszej kolejności. Jeżeli masz w planach fotografowanie wraz z pomocnikiem, to warto wcześniej uprzedzić księdza, ponieważ episkopat dopuszcza jednego kamerzystę oraz jednego fotografa podczas mszy świętej. Zazwyczaj nikt nie robi problemu z obecności większej liczby członków ekipy, niemniej lepiej wcześniej omówić tę kwestię.

Omów konwencję estetyczną zdjęć

Podczas omawiania warunków współpracy z Parą Młodą warto wcześniej ustalić konwencję estetyczną, w której wykonane zostaną zdjęcia. Czy ujęcia mają maksymalnie oddawać obraz rzeczywisty, czy może mają być nieco bardziej artystyczne. Istotna jest kolorystyka wykonywanych fotografii. W dobie mody na rustykalne śluby wiele par decyduje się na odważne zdjęcia w sepii czy podkreślenie ciepłych tonów i rezygnację z dużego nasycenia barw czy intensywnych kontrastów.

Bądź dyskretny

Mimo że doskonały reportaż ślubny jest na wagę złota to sama uroczystość jest od niego o wiele istotniejsza – w końcu to ona zostaje uwieczniona. Dlatego warto poznać savoir-vivre fotografa, na który składa się dyskrecja. Należy unikać głośnych dźwięków migawek czy oślepiania gości flashem lampy błyskowej. Trzeba pamiętać, że ślub odbywa się w miejscu sakralnym, dlatego nie w każdym zakątku kościoła można robić zdjęcia. Wielkim faux pas byłoby stawanie za ołtarzem lub fotografowanie w czasie podniesienia hostii.

Mimo dużej liczby fotografów zrobienie pięknego reportażu ślubnego to wciąż ogromne wyzwanie dla większości z nich. Pary młode są bardzo wymagające i chcą, aby pamiątka z najważniejszego dnia w ich życiu była uwieczniona w sposób doskonały. Powyższe rady z pewnością okażą się pomocna dla wielu adeptów fotografii ślubnej