śłub

Jak dobrze zaplanować harmonogram ślubny?

Emocje po dniu zaręczyn już opadły, a zatem teraz trzeba zabrać się za planowanie i przygotowanie jednego z najważniejszych dni w życiu każdej Panny Młodej. Jak dobrze zaplanować ślubny harmonogram, w taki sposób, aby nie zapomnieć o najdrobniejszym szczególe i zmniejszyć sobie poziom niepotrzebnego stresu?

Ustalenie terminów z wyprzedzeniem

Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniej sali i pasującego nam terminu – jeśli uda nam się podpisać umowę i zarezerwować salę – wtedy możemy zaplanować dalsze kroki. Dobrze jest dać sobie sporo czasu na przemyślenie i wybór odpowiednich elementów wesela, a następnie zapisywać je w planerze wraz z datami podpisania umów oraz własnymi notatkami. Sprawi to, że będziemy mieli poczucie kontroli i nie zapomnimy nawet o najdrobniejszym szczególe. Kiedy mamy już ustalony termin wesela wtedy możemy dostosować pozostałe niemniej istotne rzeczy: lista gości, zaproszenia, rezerwacja zespołu, kamerzysty oraz fotografa. Dobrym pomysłem jest dopytanie każdego z podwykonawców, ile czasu zajmie mu jego praca w dzień ślubu i ustalenie wszystkiego pod jeden harmonogram.

Warto skonsultować go jeszcze kilka dni lub nawet tydzień przed planowanym dniem wesela i nanieść wymagane poprawki.

Drobne szczegóły, o których warto pamiętać

W ślubnym zamieszaniu nie można zapomnieć o drobnych dodatkach, które sprawią, że ten dzień stanie się jeszcze bardziej wyjątkowy. Można zaplanować kolor przewodni wesela i dopasować dodatki: buty, biżuterię, welon lub wianek. Świetnym rozwiązaniem są również coraz popularniejsze drobne upominki dla gości wraz z krótkim tekstem podziękowania – można je wykorzystać równocześnie jako winietki i dzień przed weselem przy przygotowywaniu sali rozmieścić przy odpowiednich miejscach. Warto wybrać kilka elementów, które chcielibyśmy mieć na ślubie – przesyt nie jest wskazany, a im więcej sobie zaplanujemy, tym więcej pracy i stresu sobie przysporzymy. Ważne jest to, żeby wszystkiego nie robić w pojedynkę. To nie jest tylko Twój ślub – poproś partnera o pomoc i podzielcie między siebie punkty z listy. Twoja rodzina na pewno też będzie chciała pomóc, dlatego też zaangażuj ich na przykład w przystrojenie sali lub samochodu.

Planowanie dnia ślubu

Samo planowanie wesela oraz dnia ślubu może wydawać się niemożliwym do wykonania zadaniem, jednak na rynku dostępne są różne produktu, które mogą nam w tym pomóc. Planery książkowe lub aplikacje na smartphona sprawdzą się idealnie jako pomoc przy planowaniu i kontrolowaniu nie tylko etapów przygotowań, ale także ślubnego budżetu. Wystarczy zapisać lub wprowadzić checklisty oraz ustawić powiadomienia co danego dnia jest do wykonania. I pomału zbliżać się do tego najważniejszego dnia.

Ślub jest zawsze niesamowitym przeżyciem wskazywanym jako jedno z najważniejszych w życiu. Nie warto wpadać w panikę, która może przysłonić najpiękniejsze emocje. Aby tego uniknąć, niezastąpione jest zaplanowanie i trzymanie się ustalonego planu, ale również wzięcie pod uwagę ewentualnych opóźnień i niedogodności.