Oświetlenie sali weselnej

Dekoracja światłem na ślubie i weselu

Niezwykle ważnym elementem wystroju sali weselnej jest odpowiednie oświetlenie. Bardzo często instalacje świetlne w lokalu nie stwarzają wymarzonego nastroju i wówczas warto zainwestować we własne źródła światła. Czym się kierować, wybierając dekorację światłem na ślubie i weselu?

Dekoracja światłem na weselu

Właściwie dobrane oświetlenie pozwala uzyskać zachwycające efekty dekoracyjne w każdej sali weselnej. Dzięki niemu możemy nadać naszemu przyjęciu wyjątkowo magiczną atmosferę – w ciekawy sposób oświetlić ozdobne elementy, a także ściany, sufity i inne architektoniczne detale wnętrza. Oprócz odpowiedniej intensywności światła, niezwykle istotna jest również jego barwa, która powinna pasować do charakteru i kolorystyki całej uroczystości. Ważne jest to, aby nie była ona zbyt agresywna w części jadalnej i pozwalała świetnie się bawić na tanecznym parkiecie.

Oświetlenie sali weselnej

Przed zarezerwowaniem sali weselnej, warto zwrócić szczególną uwagę na ilość światła w danym obiekcie. Zbyt jaskrawe lampy będą sprawiały problem zwłaszcza podczas wieczornego biesiadowania, natomiast za słabe oświetlenie osłabi finalny efekt starannie przygotowanych dekoracji i przepięknych strojów Młodej Pary. Spośród dostępnych na rynku elementów świetlnych największą popularnością cieszą się obecnie tradycyjne oświetlenie żarówkowe nowocześnie, minimalistycznie zaaranżowane w postaci sznurów, emitujących punktowe światło w obrębie całej przestrzeni przyjęcia (również wtedy, gdy wesele odbywa się w ogrodzie). Ponadto, nowożeńcy chętnie sięgają po dekoracje świetlne wykonane za pomocą lampek LEDowych. Umożliwiają one bowiem zmianę kolorów sali, a także stworzenie dodatkowych atrakcji podczas zabawy tanecznej. W trendach dekoracyjnych ostatnich lat unika się natomiast ozdabiania elektrycznymi świecznikami lub lampkami stołu Młodej Pary. Zdecydowanie lepiej będą się prezentować podświetlane serca, czy też Wasze imiona umieszczone na ściance tuż za honorowym miejscem.

Dekoracje świetlne a praca ślubnego fotografa

Wybierając wymarzone dekoracje świetlne, trzeba również zastanowić się nad tym, w jaki sposób mogą one wpłynąć na pracę ślubnego fotografa. Niejednokrotnie zbyt bogate, świecące ozdoby psują idealne kadry i znacznie obniżają jakość wykonywanych zdjęć. Choć często wydaje nam się, że im więcej źródeł światła, tym fotografie staną się bardziej wyraziste i oryginalne, rzeczywistość jest zupełnie inna. Doświadczeni fotografowie podkreślają – z reguły mniej intensywne oświetlenie sprawdza się zdecydowanie lepiej niż duża liczba lampek zróżnicowanych pod względem barw. Szczególnie kłopotliwe podczas obróbki weselnych zdjęć są na przykład smugi i kropki (pojawiające się w miejscach oświetlonych przez lampki ledowe), które w wątpliwy sposób ozdabiają twarze bawiących się gości. Nadmiar kolorowych świetlnych efektów potrafi także zepsuć bajkowy klimat i odebrać zdjęciom naturalny charakter.

Oświetlenie stanowi nieodłączny element perfekcyjnej aranżacji sali weselnej. Warto jednak pamiętać o tym, że więcej nie znaczy lepiej i dobrze przemyśleć styl świetlnych dekoracji. Moc wyrazistych kolorów wygląda atrakcyjnie, lecz może w znacznym stopniu zakłócać pracę fotografa i zniszczyć wymarzoną wizję ślubnych zdjęć.