fotograf-slubny

Co warto ustalić z fotografem przed ślubem i weselem?

Planujecie ślub i wesele? Gratulacje! Przed Wami kilka miesięcy przygotowań – na Waszej liście zadań z pewnością nie może zabraknąć również takiej pozycji jak wybór fotografa, który uwieczni te szczególne chwile. Przed rozpoczęciem współpracy warto poświęcić chwilę na ustalenie jej szczegółów i przedstawienie zleceniobiorcy swoich oczekiwań. Jakie informacje warto przekazać fotografowi?

Formalności

Formalności – nikt nie lubi o nich rozmawiać, ale nie ma co ukrywać – są bardzo istotne. Przed rozpoczęciem współpracy z fotografem, należy poruszyć kilka ważnych kwestii, a podsumowaniem Waszych ustaleń powinna być obustronnie podpisana umowa. Co musi się w niej znaleźć? Przede wszystkim informacje o czasie pracy fotografa. Zwykle nie ma potrzeby, aby zdjęcia były wykonywane przez całą noc, zazwyczaj fotografie wykonuje się od momentu rozpoczęcia ceremonii bądź przygotowań i błogosławieństwa do oczepin – czyli godziny 1.00. Oczywiście jest to sprawa indywidualna do ustalenia z wybraną firmą. Oprócz przedziału godzinowego, należy ustalić liczbę zdjęć, które otrzymacie, ich wywołanie oraz termin, w którym będą gotowe do odbioru. Dodatkowo warto dopytać o obróbkę fotografii, czy będzie wykonana i w jakim programie graficznym pracują osoby w studiu. Choć nie zdarza się to często, warto przemyśleć sytuacje wyjątkowe np. gdy fotograf zachoruje – wówczas warto zaznaczyć, iż Państwo Młodzi pragną, by ich zlecenie przejął inny pracownik firmy lub ustalić, jak w takiej sytuacji wygląda zwrot kosztów itd.

Styl zdjęć

Każda para ma swoje wyobrażenie co do stylu zdjęć ślubnych – niektórzy preferują ujęcia w ruchu, bez pozowania, inni wolą ustawić się do fotografii np. grupowej. Często klienci mają również określoną wizję co do kolorów zdjęć – wybierają odcienie szarości, nasycone barwy lub sepię. Bywa również tak, że Para Młoda pragnie, aby w ich albumie pojawiły się konkretne osoby: najlepszy przyjaciel od czasów podstawówki, dawno niewidziana kuzynka czy ukochana babcia. O wszystkich oczekiwaniach należy koniecznie poinformować fotografa podczas spotkania, dzięki temu będzie wiedział, kto i kiedy ma się znaleźć w obiektywie aparatu. Ponadto warto również ustalić kadrowanie. Jeżeli chcecie, aby na Waszych fotografiach znalazły się modne ostatnio detale uchwycone podczas przygotowań np. muszka Pana Młodego, biżuteria Panny Młodej – również warto to ustalić wcześniej, bardzo ułatwicie w ten sposób pracę ekipie fotograficznej. Poza zbliżeniami Państwo Młodzi często życzą sobie planów ogólnych z całą rodziną, przyjaciółmi czy znajomymi, najlepiej w plenerze. Dla profesjonalnych fotografów jest to większe przedsięwzięcie, trzeba wynieść sprzęt na zewnątrz, ustawić weselników i zrobić kilka ujęć. Dlatego należy precyzyjnie ustalić czas na takie zdjęcia oraz alternatywę dla nich np. gdy pogoda nie dopisze i będzie trzeba pozować na sali weselnej. Ten sam problem dotyczy zdjęć pod kościołem, do których schody stwarzają idealne warunki do grupowej fotografii.

detale-slubne

Lista ważnych informacji

Sporządzenie listy ważnych informacji pomoże nie tylko fotografowi, ale również Wam. Przed jej spisaniem zastanówcie się, co chcielibyście zobaczyć na Waszych zdjęciach ślubnych. Podzielcie całość tematycznie na: ważne dla Was osoby, wydarzenia i atrakcje. W pierwszym punkcie określcie, kto będzie bawił się na Waszym weselu i jest dla Was szczególnie ważny, oczywiście rodzice i świadkowie to oczywistość, ale może ktoś jeszcze? Przyjaciółka? Rodzice chrzestni? Następnie przemyślcie wydarzenia i atrakcje, jakie czekają na Was i waszych gości podczas ceremonii i wesela. Może będzie to minikoncert zespołu brata albo pokaz fajerwerków? Poinformowanie o nich fotografa przed ślubem i weselem bardzo ułatwi mu przygotowanie się do pracy, pozwoli mu się odpowiednio ustawić, a także będzie stanowiło podpowiedź, jakie zdjęcia ślubne chcecie mieć w swoim albumie.

Najgorszą rzeczą, jaka może przytrafić się fotografowi na weselu jest zaskoczenie. Każdy profesjonalista ma bowiem opracowany scenariusz, według którego działa. Niespodzianki w trakcie wytrącają z rytmu i mogą mocno zachwiać działaniem Waszej ekipy, dlatego na spotkaniu z fotografem warto zaznaczyć wszystkie kwestie – nawet te, które z pozoru wydają się Wam mało istotne.