para-,młoda

Co jest najtrudniejsze przy fotografowaniu ślubu?

Ślub jest dla fotografa niezwykle odpowiedzialnym zadaniem, które często może się wydawać łatwiejsze niż jest w rzeczywistości. Zdjęcia zrobione tego dnia będą pamiątką nie tylko dla Pary Młodej, ale także kolejnych pokoleń. Warto zatem zadbać, aby uchwycić ten wyjątkowy moment życia jak najbarwniej.

Jak się przygotować do sesji ślubnej?

Warto, aby na początku nowożeńcy przedstawili swoje oczekiwania oraz styl, w jakim zdjęcia miałyby zostać wykonane. Ponadto, istotne może okazać się zrobienie sesji narzeczeńskiej, która pozwoli na analizę zachowania przyszłej Pary Młodej i spostrzeżenie jak każdy z nich reaguje na obiektyw. Może to być klucz do sukcesu podczas sesji ślubnej. Dobry fotograf podczas preorientacji powinien także sprawdzić pogodę, ponieważ może ona wymagać przygotowania odpowiedniego sprzętu, a przecież środków ostrożności nigdy za wiele!

Sesja kościelna

Trudności w fotografowaniu ślubu może przysporzyć przede wszystkim sesja kościelna, która wymaga odpowiedniej dyscypliny fotografa. W celu okazania szacunku do ceremonii trzeba ubrać się stosownie, gdyż w końcu fotoreporter to też gość na ślubie, a eleganckie ubrania świadczą o profesjonalizmie. Chociaż podczas nabożeństwa mielibyśmy szansę na kilka dobrych ujęć, należy jednak nie przeszkadzać i nie zakłócać powagi tej chwili. Oczywiście, na zdjęcia podczas  przyjdzie czas, niemniej jednak, ażeby uniknąć niepotrzebnego zamieszania, warto wcześniej poznać księdza, który będzie udzielał ślubu. Często też może okazać się, że fotograf będzie musiał uprzednio ukończyć kurs liturgiczny, pozwalający na nabycie pełnych kompetencji do robienia ślubnego reportażu w kościele. Oczywistym jest jednak, że podczas ceremonii nie powinno się wykonywać fotografii z lampą błyskową, gdyż dezorientuje to nie tylko gości, ale także prowadzących uroczystość. Jeżeli obawiamy się, iż zdjęcia nie wyjdą jasne lub wyraźne, można zwiększyć czułość matrycy, co pozwoli na lepszy efekt.

Wyzwania fotografa ślubnego

Ważną częścią reportażu ślubnego jest oczywiście błogosławieństwo, choć niestety często niesie za sobą wiele niedogodności. W celu uzyskania jak najlepszych ujęć warto, aby fotograf wcześniej zaplanował tę część ślubu oraz zajął miejsce przed gośćmi. Każdy reporter powinien także skupić się na stworzeniu autorskiej wizji, próbie uchwycenia wyjątkowości danej rodziny. Często pozornie trudne staje się fotografowanie nakładania obrączek, lecz łatwo jest poradzić sobie z tą kwestią ustawiając się odpowiednio wysoko. Jednym z najważniejszych ujęć całego reportażu ślubnego jest natomiast pierwszy taniec, stąd też należy zadbać o fotografię najwyższej jakości oddającej uczucie nowożeńców. Jeśli natomiast są kadry, których nie jesteście pewni albo niektóre aspekty stają się dla Was kłopotliwe, dobrze wtedy porównać swoją perspektywę z oczekiwaniami pary.

Nie warto skupiać się tylko na schematach typowych dla sesji ślubnej, a przedstawić cudowność świata rodzin, które są świadkami zawarcia małżeństwa. Ślub to nie tylko zakładanie obrączek i pierwszy taniec, ale wzruszona babcia, która o północy nie ma już sił tańczyć lub szalejące na parkiecie dzieciaki.