brama weselna

Bramy weselne

Ustawianie bram weselnych to stary zwyczaj, polegający na zorganizowaniu ciekawej przeszkody na drodze Pary Młodej do kościoła lub sali weselnej. W zależności od regionu nazywana jest również szlabanem, zastawą czy ślogą. Tradycja ta zapomniana kiedyś, wraca dziś na nowo.

Zwyczajowo bramy weselne organizowane były przez dalszych znajomych, sąsiadów lub dzieci, którzy nie byli zaproszeni na wesele. Uczestnicy spotykali się w określonym miejscu, gdzie przejeżdżać miała Młoda Para. Ubrani w odświętne stroje, śpiewając piosenki i grając na instrumentach wychodzili na drogę, zatrzymując Młodą Parę i składali im życzenia oraz wręczali kwiaty. W podziękowaniu otrzymywali chleb i jajka lub dostawali zaproszenie na weselny poczęstunek.

weselna zabawaW dzisiejszych czasach obyczaj ten uległ zmianie. To Pan Młody musi „wykupić” narzeczoną. Wręcza osobom organizującym szlaban alkohol na wesele, ciasta, cukierki lub inne fanty. Zdarza się, szczególnie w mniejszych miejscowościach, że Narzeczonych zatrzymują przypadkowe osoby. Wtedy to świadek Pana Młodego musi wykupić Parę Młodą. Warto zaopatrzyć się w kilka butelek alkoholu i inne podarunki na niespodziewane bramy, zorganizowane przez miejscowych. Bywa także, że kiedy orszak ślubny zostanie zatrzymany, Para Młoda musi wykonać kilka zadań zanim zostanie przepuszczona dalej. Często też trzeba targować się o zlikwidowanie bramy weselnej.

Do przygotowania bramy weselnej wystarczy zwykła wstążka lub kawałek sznurka. Warto jednak zastanowić się nad zorganizowaniem oryginalnego i zabawnego szlabanu. To jak będzie on wyglądać zależy od kreatywności osób ją przygotowujących. Dobrym pomysłem jest zaplanowanie tematycznej bramy, nawiązującej do zainteresowań któregoś z Narzeczonych. Wszyscy organizatorzy mogą na przykład przebrać się w zabawne stroje czy postacie z ulubionego filmu Pary Młodej i zorganizować im jakieś zadania do wykonania.

Podczas organizacji szlabanu weselnego należy pamiętać o zachowaniu kultury. Pomysłów jest wiele, jednak powinny być one utrzymane w odpowiednim tonie. Zbyt długie targowanie się, skomplikowane zadania lub ubrudzenie stroju Pary Młodej popsuje humor im i gościom weselnym. Jeżeli organizatorzy nie przebierają się, to powinni zadbać o to, by wyglądać elegancko i schludnie. W organizowaniu bramy weselnej liczy się przede wszystkim dobra zabawa. Jest to świetne wprowadzenie do weselnej uroczystości.